Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uszkodzony DMC.
#12
Płytka trafiła do mnie na warsztat. Ponieważ kolega York sprawdził już przebiegi w sekcji RAM i nic nie wykrył, zacząłem naprawę od sprawdzenia układów obsługujących sygnały płynące z wejść J601 i J602 : U7,U3 i U2. U7 i U3 były OK, U2 miał obniżony sygnał na magistrali adresowej oraz dwa martwe wyjścia, wymieniłem. Wyjścia ożyły, jednak magistrala była dalej przytłumiona. Wymiana U26 i U27 przywróciła stabilną pracę wyświetlacza, jednak obraz był daleki od doskonałości...

[Obrazek: fb627dd4ca4e4e5cmed.png]

Dziwne, oglądając filmik jaki zamieścił York wydawało mi się, że obraz był zdublowany, a tu jest powielony czterokrotnie. Po prostu 2 linie w rzeczywistości składały się z czterech linii zsynchronizowanych.

Nie myśląc za dużo pomierzyłem sondą resztę układów, ale żaden z pozostałych nie okazywał oznak uszkodzenia, wszystkie impulsy były żwawe i stabilne. Następnego dnia do pracy ruszył oscyloskop, którym wykryłem sporo niesynchronicznych sygnałów. Niestety nieprawidłowe sygnały obejmowały swoim zasięgiem zbyt dużą ilość układów. Po użyciu testera stanów logicznych i za pomocą schematu udało mi się jednak zawęzić ich ilość do 5. Problem ewidentnie występował na znaczniku końca linii, który podzielił obraz na cztery części.

Ostatecznie uszkodzenie było zlokalizowane w układach U17, U13 i U14. Zrobione.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości