Forum Flipperowe
Uszkodzony DMC. - Wersja do druku

+- Forum Flipperowe (https://forum.flippery.org.pl)
+-- Dział: Warsztat (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=107)
+--- Dział: Awaria! - prośba o pomoc (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Wątek: Uszkodzony DMC. (/showthread.php?tid=2107)



Uszkodzony DMC. - York - 29/08/2017

Uszkodzenie objawia się tym że wyświetlane są kompletnie dziwne obrazki jakby podwójne przesunięte w poziomie.Na teście wyświetlacza który zaczyna się od przesuwającej się pionowej linii z lewej na prawą mam dwie linie.Jedna zaczyna przesuwać się normalnie tj.od lewej strony a druga zaczyna wędrować od środka w prawo w tym samym czasie.Potem to już miszmasz.Wyświetlaniu towarzyszy specyficzne skwierczenie.Opis dotyczy wyświetlacza DMD 128/32.Jakieś podpowiedzi?


- Krzychu - 31/08/2017

Wypadało by jeszcze napisać w jakiej maszynie masz te objawy. Ogólnie rzecz ujmując to zapewne masz problem z kontrolerem DMD. Zacznij od sprawdzenia pamięci RAM, to najczęstsze uszkodzenia. Zakładam, że kabelki (o przepraszam, przewody) już sprawdziłeś.


- York - 31/08/2017

Problem jest w Dirty Harry.Na 100% winna jest płytka Dot Matrix Controller.Taśmy są ok. Pamięć RAM wymieniona.Wieczorem postaram się zamieścić filmik.


- Krzychu - 31/08/2017

Sekcja zasilania też 100% sprawna?


- York - 31/08/2017

Sprawna.


- Krzychu - 31/08/2017

Czyli uszkodzenie jest w sekcji logicznej. Skoro RAM jest sprawny to sprawdź linie U29, a następnie 25-27. Może filmik nieco rozjaśni.

Zasilanie podpinałeś z innej maszyny czy mierzyłeś?


- York - 31/08/2017

Inna płytka działa bez problemu.Zamieszczam filmik który pokazuje działanie wyświetlacza po włączeniu flippera
https://www.youtube.com/watch?v=MLn33ZIvc74

i po włączeniu testu displaya

https://www.youtube.com/watch?v=ZxtehakUe_I


- Krzychu - 31/08/2017

To, że inna płytka działa, nie znaczy że zasilanie jest prawidłowe. DMC jest podzielony na dwie sekcje: zasilania i logiczną. Na początku musisz wykluczyć jedną z nich. Powtórzę więc pytanie, czy podpinałeś zasilanie z innej maszyny + dane z Dirty Harry?


- York - 31/08/2017

Uszkodzona płytka pochodzi z World Cup 94' .Tam też zachowywała się w ten sposób.Jak zasilanie może spowodować takie rozdwojenia obrazu?Zasilanie 117v,105v,64v,12,1v;4,9v.Dla mnie to elementy logiki.Kiedyś gdzieś znalazłem taką stronę gdzie praktycznie każdy scalak był opisany za co odpowiada a dziś nie potrafię jej znaleźć...Widziałeś filmiki i nic nie przychodzi Ci do głowy?Takie uszkodzenia już widziałem więc nie ja pierwszy mam taki problem.


- Krzychu - 01/09/2017

Kolego York, weź pod uwagę, że możesz mieć uszkodzenie w obu sekcjach. Naprawa sekcji logicznej bez "zdrowych" napięć będzie o wiele trudniejsza. Czasami zły kondensator może narobić bałaganu, jakiego się nie spodziewamy. Pomiar napięć miernikiem nie wystarczy aby mieć 100 % pewność.

Ale ok, skupmy się na układach logicznych, który z nich padł, to zgadywanie, szybciej będzie je pomierzyć, a najlepiej zbadać przebiegi oscyloskopem.
Pierwszym podejrzanym jest RAM, bo tu tworzą się obrazy. Zacznij od sprawdzenia czy RAM ma poprawne linie, następnie sprawdź U29 (74HC165) to 8-mio bitowy rejestr przesuwny (Parallel-In/Serial-Out), przygotowuje dane do wysłania (serial data) na pin11 J603, przy okazji sprawdź C5. Następnie U25-27 (74LS157) te układy kontrolują dostęp do pamięci RAM. Potem U33 i U35 (74LS175) kontrolują dostęp do strony, następnie U31 i U32 (74LS175) kontrolują, która strona jest wyświetlana. Jak chcesz zgadywać, zacznij od końca. Tyle na początek.

P.S. Jak sobie nie poradzisz, przyślij płytkę do mnie.


- York - 02/09/2017

Na parę dni muszę odłożyć pracę z powodu wyjazdu.Dam znać co do postępów w poszukiwaniu trola :-)


- Krzychu - 07/10/2017

Płytka trafiła do mnie na warsztat. Ponieważ kolega York sprawdził już przebiegi w sekcji RAM i nic nie wykrył, zacząłem naprawę od sprawdzenia układów obsługujących sygnały płynące z wejść J601 i J602 : U7,U3 i U2. U7 i U3 były OK, U2 miał obniżony sygnał na magistrali adresowej oraz dwa martwe wyjścia, wymieniłem. Wyjścia ożyły, jednak magistrala była dalej przytłumiona. Wymiana U26 i U27 przywróciła stabilną pracę wyświetlacza, jednak obraz był daleki od doskonałości...

[Obrazek: fb627dd4ca4e4e5cmed.png]

Dziwne, oglądając filmik jaki zamieścił York wydawało mi się, że obraz był zdublowany, a tu jest powielony czterokrotnie. Po prostu 2 linie w rzeczywistości składały się z czterech linii zsynchronizowanych.

Nie myśląc za dużo pomierzyłem sondą resztę układów, ale żaden z pozostałych nie okazywał oznak uszkodzenia, wszystkie impulsy były żwawe i stabilne. Następnego dnia do pracy ruszył oscyloskop, którym wykryłem sporo niesynchronicznych sygnałów. Niestety nieprawidłowe sygnały obejmowały swoim zasięgiem zbyt dużą ilość układów. Po użyciu testera stanów logicznych i za pomocą schematu udało mi się jednak zawęzić ich ilość do 5. Problem ewidentnie występował na znaczniku końca linii, który podzielił obraz na cztery części.

Ostatecznie uszkodzenie było zlokalizowane w układach U17, U13 i U14. Zrobione.


- Pinball Wizard - 08/10/2017

Dobra robota Krzychu.