Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uszkodzony DMC.
#1
Uszkodzenie objawia się tym że wyświetlane są kompletnie dziwne obrazki jakby podwójne przesunięte w poziomie.Na teście wyświetlacza który zaczyna się od przesuwającej się pionowej linii z lewej na prawą mam dwie linie.Jedna zaczyna przesuwać się normalnie tj.od lewej strony a druga zaczyna wędrować od środka w prawo w tym samym czasie.Potem to już miszmasz.Wyświetlaniu towarzyszy specyficzne skwierczenie.Opis dotyczy wyświetlacza DMD 128/32.Jakieś podpowiedzi?
Odpowiedz
#2
Wypadało by jeszcze napisać w jakiej maszynie masz te objawy. Ogólnie rzecz ujmując to zapewne masz problem z kontrolerem DMD. Zacznij od sprawdzenia pamięci RAM, to najczęstsze uszkodzenia. Zakładam, że kabelki (o przepraszam, przewody) już sprawdziłeś.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#3
Problem jest w Dirty Harry.Na 100% winna jest płytka Dot Matrix Controller.Taśmy są ok. Pamięć RAM wymieniona.Wieczorem postaram się zamieścić filmik.
Odpowiedz
#4
Sekcja zasilania też 100% sprawna?
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#5
Sprawna.
Odpowiedz
#6
Czyli uszkodzenie jest w sekcji logicznej. Skoro RAM jest sprawny to sprawdź linie U29, a następnie 25-27. Może filmik nieco rozjaśni.

Zasilanie podpinałeś z innej maszyny czy mierzyłeś?
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#7
Inna płytka działa bez problemu.Zamieszczam filmik który pokazuje działanie wyświetlacza po włączeniu flippera
https://www.youtube.com/watch?v=MLn33ZIvc74

i po włączeniu testu displaya

https://www.youtube.com/watch?v=ZxtehakUe_I
Odpowiedz
#8
To, że inna płytka działa, nie znaczy że zasilanie jest prawidłowe. DMC jest podzielony na dwie sekcje: zasilania i logiczną. Na początku musisz wykluczyć jedną z nich. Powtórzę więc pytanie, czy podpinałeś zasilanie z innej maszyny + dane z Dirty Harry?
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#9
Uszkodzona płytka pochodzi z World Cup 94' .Tam też zachowywała się w ten sposób.Jak zasilanie może spowodować takie rozdwojenia obrazu?Zasilanie 117v,105v,64v,12,1v;4,9v.Dla mnie to elementy logiki.Kiedyś gdzieś znalazłem taką stronę gdzie praktycznie każdy scalak był opisany za co odpowiada a dziś nie potrafię jej znaleźć...Widziałeś filmiki i nic nie przychodzi Ci do głowy?Takie uszkodzenia już widziałem więc nie ja pierwszy mam taki problem.
Odpowiedz
#10
Kolego York, weź pod uwagę, że możesz mieć uszkodzenie w obu sekcjach. Naprawa sekcji logicznej bez "zdrowych" napięć będzie o wiele trudniejsza. Czasami zły kondensator może narobić bałaganu, jakiego się nie spodziewamy. Pomiar napięć miernikiem nie wystarczy aby mieć 100 % pewność.

Ale ok, skupmy się na układach logicznych, który z nich padł, to zgadywanie, szybciej będzie je pomierzyć, a najlepiej zbadać przebiegi oscyloskopem.
Pierwszym podejrzanym jest RAM, bo tu tworzą się obrazy. Zacznij od sprawdzenia czy RAM ma poprawne linie, następnie sprawdź U29 (74HC165) to 8-mio bitowy rejestr przesuwny (Parallel-In/Serial-Out), przygotowuje dane do wysłania (serial data) na pin11 J603, przy okazji sprawdź C5. Następnie U25-27 (74LS157) te układy kontrolują dostęp do pamięci RAM. Potem U33 i U35 (74LS175) kontrolują dostęp do strony, następnie U31 i U32 (74LS175) kontrolują, która strona jest wyświetlana. Jak chcesz zgadywać, zacznij od końca. Tyle na początek.

P.S. Jak sobie nie poradzisz, przyślij płytkę do mnie.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#11
Na parę dni muszę odłożyć pracę z powodu wyjazdu.Dam znać co do postępów w poszukiwaniu trola :-)
Odpowiedz
#12
Płytka trafiła do mnie na warsztat. Ponieważ kolega York sprawdził już przebiegi w sekcji RAM i nic nie wykrył, zacząłem naprawę od sprawdzenia układów obsługujących sygnały płynące z wejść J601 i J602 : U7,U3 i U2. U7 i U3 były OK, U2 miał obniżony sygnał na magistrali adresowej oraz dwa martwe wyjścia, wymieniłem. Wyjścia ożyły, jednak magistrala była dalej przytłumiona. Wymiana U26 i U27 przywróciła stabilną pracę wyświetlacza, jednak obraz był daleki od doskonałości...

[Obrazek: fb627dd4ca4e4e5cmed.png]

Dziwne, oglądając filmik jaki zamieścił York wydawało mi się, że obraz był zdublowany, a tu jest powielony czterokrotnie. Po prostu 2 linie w rzeczywistości składały się z czterech linii zsynchronizowanych.

Nie myśląc za dużo pomierzyłem sondą resztę układów, ale żaden z pozostałych nie okazywał oznak uszkodzenia, wszystkie impulsy były żwawe i stabilne. Następnego dnia do pracy ruszył oscyloskop, którym wykryłem sporo niesynchronicznych sygnałów. Niestety nieprawidłowe sygnały obejmowały swoim zasięgiem zbyt dużą ilość układów. Po użyciu testera stanów logicznych i za pomocą schematu udało mi się jednak zawęzić ich ilość do 5. Problem ewidentnie występował na znaczniku końca linii, który podzielił obraz na cztery części.

Ostatecznie uszkodzenie było zlokalizowane w układach U17, U13 i U14. Zrobione.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#13
Dobra robota Krzychu.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości