Forum Flipperowe
Dr Who, pali bezpiecznik F112 - Wersja do druku

+- Forum Flipperowe (https://forum.flippery.org.pl)
+-- Dział: Warsztat (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=107)
+--- Dział: Awaria! - prośba o pomoc (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Wątek: Dr Who, pali bezpiecznik F112 (/showthread.php?tid=1852)

Strony: 1 2 3


Dr Who, pali bezpiecznik F112 - mucha - 15/10/2016

Kolejny problem :mrgreen:

Wymieniłem gniazdo i wtyk J115, wymieniłem mostki BR1 i BR2, po włączeniu maszyny cicho buczy i pali bezpiecznik F112.
Gdzie mogłem popełnić błąd ??


- Pinball Wizard - 15/10/2016

Sprawdź, czy pali go również ze zdjętymi złączkami J104 i J105 o ile coś tam masz podpięte. Powinna być jedna wtyczka dostarczająca napięcie przemienne do Fliptronica. Jeśli wciąż się pali, to masz uwalony mostek BR3, albo zrobiłeś gdzieś zwarcie wymieniając BR1 i BR2.


- mucha - 15/10/2016

ok, to robotę na wieczór mam :-)
Dzięki


- leszek golon - 15/10/2016

mucha napisał(a):ok, to robotę na wieczór mam :-)
Dzięki

Wieczorem to sie popija browarek i gra na fliperkach :lol:


- Pinball Wizard - 15/10/2016

W sobotę można piwo popijać już od rana. Tylko niezbyt intensywnie, bo wieczorkiem już się nie pogra. :-P


- mucha - 15/10/2016

Pinball Wizard napisał(a):Sprawdź, czy pali go również ze zdjętymi złączkami J104 i J105 o ile coś tam masz podpięte. Powinna być jedna wtyczka dostarczająca napięcie przemienne do Fliptronica.....

Po odłączeniu J105, nie pali bezpiecznika, BR1 na fliptronicu wymieniony


- mucha - 15/10/2016

Na plytce chyba wszystko OK, bo jak odłącze J907 to bezpiecznika nie pali
Jak jest wszystko podłączone to podnoszą się łapki i pali wspomniany bezpiecznik.


- Pinball Wizard - 16/10/2016

Fliptronic do naprawy.


- mucha - 16/10/2016

Undecided czyli grubsza sprawka może być?? Miałem nadzieję że wystarczy wymienić jakiś tranzystor itp


- Pinball Wizard - 16/10/2016

Jeżeli zaraz po włączeniu łapki się podnoszą, to najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie tranzystorów na Fliptronicu (tych dużych) ale nie tylko. Ustaw miernik na brzęczyk i sprawdź przy zdjętych złączkach przejście pomiędzy blaszką tranzystora a jego skrajnymi nóżkami. Jeśli zapiszczy, to tranzystor jest uszkodzony. Piszczeć może wyłącznie pomiędzy blaszką a nóżką środkową. Ale to nie koniec możliwych uszkodzeń.


- mucha - 16/10/2016

Rozumiem,
Tylko jeszcze się zastanawiam co mogło spowodować to uszkodzenie skoro przed naprawą o której pisałem w pierwszym poście bezpiecznika nie paliło, tylko się resetował po naciśnięciu obydwu łapek.




Edit
Tranzystory sprawdzone i są dobre


- Pinball Wizard - 16/10/2016

No, to sprawa jest grubsza... Masz jakiś inny Fliptronic na podmiankę?


- mucha - 17/10/2016

Tak, wieczorem zmienię.


- mizet102 - 17/10/2016

Jestem przekonany, że przyczyną tych problemów jest wadliwa instalacja elektryczna i niumiejetne obchodzenie się w końcu z delikatnymi płytkami. Może maszyna stoi na posadzce przy gruncie i wyłożonej np. płytkami ceramicznymi.
Nasze tutaj porady oprócz nabijania postów to widze wpędzają Cię w coraz większe kłopoty. Piszesz, że będziesz teraz podmieniał Fliptronic. Oby tylko następna plytka nie uległa uszkodzeniu. Dobrze, ze jeszcze nie padł ASIC bo to nie kosztuje 5 czy 10 zł.
Na początek to.....sprawdź sobie różnicę potencjałów między bolcem w gniazdku a podłogą. Może się okazać, że będzie ok100V.
POWODZENIA


- Pinball Wizard - 17/10/2016

Jeżeli mizet102 ma rację, do podłóż pod nóżki po kawałku drewna albo gumy i problemy powinny zniknąć. Tylko uważaj, bo maszyna może zacząć "kopać"!