Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z CPU Board w BSD
#1
Częściowo udało mi się znaleźć odpowiedź na dziwne zachowanie maszyny ale zanim zasiądę do wymieniania scalaków chciałbym sprawdzić czy dobrze kombinuje. Może rozwiązanie jest łatwiejsze a ja jak zwykle szukam rozwiązania za bardzo "pod górę".
W czym rzecz. Drakul przechodził niedawno oklejanie nową grafiką. Z backbox'a wyjęte wszystkie płyty na playfield'zie w zasadzie nic nie ruszane. Po złożeniu do kupy informacja "check fuses 114 and 115" w tle kanonada cewek. Bezpieczniki całe, dla pewności sprawdzam wszystkie połączenia w backbox - wszystko ok. Kolejne odpalenie, maszyna zachowuje się normalnie przez jakieś 10 min. W tym czasie sprawdzam czy odpalają się wszystkie lampki GI i flaszery, po jakimś czasie łapki zaczynają samoczynnie uderzać. Odpinam zasilanie z Fliptronics'a. Kolejne odpalenie, tym razem problem z Direct Switch - maszyna sama łazi po menu, zwykle wciska i trzyma "enter" co skutkuje komunikatem o próbie resetu HS. Odpinam J205 i sprawdzam czy nie mam zwarcia (w szczególności na enterze). Bez kostki J205 nadal wariuje w ten sam sposób. W tym momencie skupiłbym się na scalakach U17 i U16 gdyby nie fakt że w trakcie całego szaleństwa maszyna czasami próbuje wcisnąć START a więc jeden ze switch'y z matrycy. Druga sprawa to przy każdym uruchamianiu maszyny przez jakieś 10 sekund odpalane są wszystkie cewki. Poszperałem w internetach, przestudiowałem schematy i winowajcą wydaje się być w pierwszej kolejności scalak U20, który ponoć upala się w momencie zwarcia switch matrix z zasilaniem cewek (czego nie wykluczam - mogło się zdarzyć przy montowaniu playfield'a). Niestety nie mam tego dziada na gnieździe a wlutowanego w płytę więc zanim zacznę dłubaninę warto potwierdzić czy o niego chodzi. Może jest jakiś sposób żeby sprawdzić multimetrem czy U20 działa poprawnie czy ma jakieś zwarcie?

Aha istotna sprawa, płyta nie jest użarta przez baterie - holder przeniesiony na backbox.
Odpowiedz
#2
Jak cewki nawalają, to chyba znaczy, że nie ma kul na parkingu a przynajmniej ich nie widzi. Jako ciekawostkę napiszę Tobie, że cewka wybijająca też będzie wtedy działać. Oczywiście U20 może być winny bo z 4 pinu J207 wychodzi sygnał do wszystkich switchów "parkingu" i przy ich załączeniu wraca na odpowiedni kanał separatora LM339, a stamtąd do 74LS240 i dalszą elektronikę.
ULN2803 to ośmiokanałowy układ Darlingtona dla obciążeń do 0,5A na kanał - na szczęście łatwo osiągalny. Na "sucho" raczej go nie sprawdzisz. Interesuje Ciebie jego 15 pin - ma tam być stan niski (od 0 - 0,8V). ULN2803 działa ściśle z układem 74LS374 (to jest przerzutnik) rozpoznając jego stany TTL. Przy pomiarach maszyna ma być w grze lub (i nawet najlepiej) w teście switchy.
Mimo wszystko przed zabawą w elektronika wejdź w test i sprawdź switche "parkingu" - możliwe że któryś traci styk.
Odpowiedz
#3
Uln 2803 też puscilem z dymem takiego scalaka 1,5 zł
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..

http://www.pinballowners.com/dr.diablo
Odpowiedz
#4
Mam jednak wrażenie, że to sprawdzanie jest nieco inne niż w momencie kiedy nie ma kul w magazynku. Jeden, co prawda wybijak boczny (crypt popper) cały czas sprawdza, mimo iż pozostałe już nie odpalają. Nie ma też informacji o brakujących kulach na DMD.
Jak wygląda sprawa z zamiennikami scalaków - zamiast Motoroli mam bliźniaczy układ Toshiby TD62083AP. Mogę go zastosować czy trzeba dokładnie przestudiować specyfikacje?
Pozostaje jeszcze kwestia samoczynnego uruchamiania direct switchy. U20 może mieć na to wpływ?
Odpowiedz
#5
Diablo napisał(a):Uln 2803 też puscilem z dymem takiego scalaka 1,5 zł
Plus 2 złocisze na gniazdo. Żeby następnym razem nie musieć walczyć z lutownicą Smile
Odpowiedz
#6
pizmakus napisał(a):Mogę go zastosować czy trzeba dokładnie przestudiować specyfikacje?
Dokładnie przestudiować:
- rozkład pinów
- funkcje (zegar, rx, tx, reset, porty, xtal, itd...)
- przebiegi
- prędkość (czy będzie współpracował z istniejącym tam kryształem na te przybliżone 32kHz)
- pamięć wewnętrzna (rodzaje i ich rozmiar)
Jest jeszcze coś - procesorami z rodziny 6800 jeszcze nigdy się nie bawiłem i nie wiem jak jest z ustawieniem odczytu danych z pamięci zewnętrznej eprom, eeprom, flash itp, tzn czy nie muszą być programowane na coś w stylu fuse-bitów. Trzeba to wszystko posprawdzać.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości