Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WPC89 CPU - płyta główna
#1
Witam,

Po dłuższej przerwie przedstawiam pierwsze rezultaty pracy nad otworzeniem płyt głównych do flipperów Williamsa system WPC.
Na pierwszy ogień poszła najwcześniejsza wersja czyli WPC89 w rewizji 00.
Założeniem projektu była aby jak najwierniej odtworzyć oryginał zarówno pod względem wyglądu płyty jak i użytych elementów,
końcowa wersja będzie się różnić od oryginału tylko brakiem znaku Williamsa (nie wiem czy po wszystkich zmianach właścicielskich
znaczek jest jeszcze chroniony ale wolę nie ryzykować).
Na załączonym zdjęciu pierwszy egzemplarz z serii prototypowej, są jeszcze potrzebne drobne poprawki ale tylko dotyczące
wyglądu typu litrówka w napisie, korekta rozmiaru fontu, przesuniecie ścieżki. Pod względem elektrycznym wszystko jest OK,
płyta została przetestowana w Krakowskim Muzeum Flipperów.

Przedstawiony egzemplarz dla wygody został w pełni obsadzony podstawkami i przełącznikiem DIP Switch zamiast zworek W11-W18.

Na ukończeniu są prace nad wersjami WPC89-02, WPC89-04 i WPC-S-04.
Chcę odtworzyć wszystkie rewizje płyt tak aby przy odnawianiu flippera gdy wymagana jest wymiana płyty(zmęczona naprawami lub po zalaniu
elektrolitem z baterii) możliwe było zastąpienie tą samą wersją.

W przypadku WPC89 rewizje 00,02,04 mają ten sam układ elektryczny natomiast różnią się wyglądem.
Co ciekawe w rewizji 02 na PCB są dwa błędy a w rewizji 04 trzy błędy, nie są to błędy krytyczne bo polegają np. na niepodłączeniu
jednej nóżki kondensatora blokującego do masy lub zasilania, niepodłączeniu jednej nóżki zasilania ASICa.

Za jakiś czas w dziale ogłoszeń pewnie pojawi się informacja o dostępności zarówno gołych PCB, kitów do samodzielnego montażu (PCB+ elementy)
jak i zmontowanych i przetestowanych płyt. Będę się starał aby ceny dla forumowiczów były konkurencyjne w stosunku do ebay czy zachodnich sklepów.

W połączeniu z tym projektem powstał też mini projekt płytki przejściowej pozwalającej zastąpić zwykłe baterie alkaiczne pastylkową bateria litową.
W wolnej chwili przedstawię opis i zdjęcia.

Pozdrawiam
JarekC


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Ładna robota.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Suuuper!Wyglada pięknie.
Teraz czas na płytkę sterującą wyświetlaczem DMD  Wink
Ja wiadomo "umierający"wyświetlacz potrafi zmasakrować sekcję wysokiego napięcia.Mam parę takich płytek.
Dało by się zastąpić tę masę układzików jednym lub kilkoma?
Odpowiedz
#4
Projekt DMD mam już przygotowany (kod w VHDLu) nawet dotarła do mnie płytka prototypowa (całość zmieściła się do jedneggo układu programowalnego CPLD + pamięć RAM) ale brakuje czasu żeby zacząć to uruchamiać i testować.
Odpowiedz
#5
Thumbs Down 
Ooo!Możesz pokazać tę płytkę czy to na razie tajemnica?
Odpowiedz
#6
Na razie to zupełny prototyp nie ma za bardzo co pokazywać (złącza + 2 scalaki). Płytka jest bez sekcji wysokiego napięcia.
Docelowa płytka ma mieć format standardowego kontrolera DMD coś w stylu:
https://cdn3.volusion.com/wedmc.pypug/v/...1607758290

Aktualnie zastanawiam się jak skonstruować sekcję zasilania żeby jak najmniej się grzała.
Ciekaw jestem czy ktoś miał do czynienia z DMD Lux by PinSound.
Na swojej stronie chwalą się najniższą temperaturą w stosunku do innch rozwiązań.
https://www.pinsound.org/products/dmdlux/
Odpowiedz
#7
Też mi chodziło o to żeby się jak najmniej grzała nawet przy już trochę "zmęczonym" wyświetlaczu.Normalny wymiar płytki to dużo miejsca na sekcję w.n.Ciekawe czy np.rezystory SMD to dobre rozwiązanie?
Odpowiedz
#8
W przypadku pozostania przy konstrukcji zasilania w postaci stabilizatora liniowego ilość energii która trzeba rozproszyć jest taka sama.
Temperaturę można obniżyć poprzez zwiększenie powierzchni radiatora.
W przypadku rezystorów SMD jak i w przypadku innych elementów trzeba sprawdzić czy oprócz podstawowego parametru czyli
w przypadku rezystora jego rezystancji inne parametry też będą odpowiednie: maksymalna rozpraszana moc, dopuszczalne napięcie pracy ...

Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przetwornic DC-DC ale tu pojawia się pewien problem bo większość dostępnych
układów (przetwornice w topologi Burst, nie wymagają stosowania dedykowanego transformatora) pracuje dla napięć wejściowych do max 100V.
Znalazłem jeden układ który pasowałby do tego zastosowania ale muszę to jeszcze skonsultować z działem technicznym producenta.

A wracając do tematu głównego to w tym tygodniu powinienem skończyć prace nad wszystkimi płytami WPC89 i WPC-S i pójdą do produkcji.

Pozostała jeszcze WPC95 ale na razie nie mam wzorca.
Odpowiedz
#9
Szacuneczek!
Odpowiedz
#10
Od jednego z forumowiczów z flippermarkt.de otrzymałem płytę WPC-95 (20119 ver08) dzięki czemu mogłem przystąpić do prac na ostatnią brakująca PCB,
Dzisiaj udało mi się je zakończyć, wersja 08 została zmodyfikowana na postawie zdjęć do wersji 09 (modyfikacja związana z D28 i R129).
Tym samym w przypadku systemu WPC odtworzone zostały wszystkie podstawowe wersje
WPC-89 00,02,04
WPC-S 04
WPC-95  08,09 (zgodna ze schematem A-20119)

Pozostała ewentualnie WPC-95 zgodna ze schematem  A-21377.
Na razie nie mam dostępu do tej wersji ale są ze sobą zamienne więc nie jest to pilne.

W najbliższym czasie zlecę produkcję serii próbnej.

Pozdrawiam
JarekC


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#11
I pierwsza partia pytek WPC95 dotarła do mnie.
W przyszłym tygodniu montaż i test projekt jest poprawny.
W muzeum już czeka na naprawę NBA Fastbreak.

Pozdrawiam
JarekC


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#12
Świetna robota. Zastanawiam się jedynie, czy było sensowne odtwarzanie miejsca na ogniwa, bo wszyscy (przynajmniej z mojego rozeznania) uciekają od takiego rozwiązania. Może warto by było pomyśleć nad implementacją VRAM czy coś w tym sensie. Chociaż może adapter do ogniwa pastylkowego zrobi robotę.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#13
(15/01/2022, 16:46)Pinball Wizard napisał(a): Świetna robota. Zastanawiam się jedynie, czy było sensowne odtwarzanie miejsca na ogniwa, bo wszyscy (przynajmniej z mojego rozeznania) uciekają od takiego rozwiązania. Może warto by było pomyśleć nad implementacją VRAM czy coś w tym sensie. Chociaż może adapter do ogniwa pastylkowego zrobi robotę.
Założenia są takie aby odtwarzać PCB jak najbliżej oryginału.

Gdyby powstawała PCB od nowa to pewnie w technologii mieszanej, elementy RC w SMD aby dało się zamontować automatyczne na maszynie P&P
a scalaki przewlekane w podstawkach aby ułatwić serwis. Ale takie rozwiązania są dostępne na rynku.
A brakowało PCB zgodnych z oryginałami.

Teraz montaż płyty to co najmniej 3 godziny pracy.
Odpowiedz
#14
Pierwsza sztuka WPC-95-09 zmontowana.
Przez weekend postaram się zajrzeć do Muzeum i przetestować.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#15
Płyta przetestowana w NBA Fast Break i została tam już na stałe.
Wszystko zadziałało bez problemów.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości