Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gottlieb system 80b nieprawidłowe wartości hi-score
#1
Podczas gry wszystko jest ok. Gdy wyświetla się lista najlepszych wyników pokazują się abstrakcyjne wartości jak na zdjęciu.
[Obrazek: HBgKBy4.jpg]

Statystki dostępne w menu booking wszystkie pokazują 88888.
Próbowałem resetu ustawień, wymiany Z5 RAM. Bez RAMu efekt jest taki sam.
Nie mam pomysłów co jeszcze mogę sprawdzić. Ze schematu nie potrafię nic wywnioskować. Proszę o podpowiedzi.
Schematy w wysokiej rozdzielczości:
[Obrazek: eHfmcbS.jpg]
[Obrazek: PPtgM3O.jpg]
[Obrazek: poRvvrS.jpg]
Odpowiedz
#2
Podstawić na próbę pewny ram Z5 oraz sprawdzić napięcie zasilania Z5 przy wyłączonym fliperze. Jeśli brak zasilania to sprawdzić ścieżki w okolicy BAT1 oraz pod BAT1. Sprawdzić zasilanie układów z36,z4 oraz te układy. Prawdopodobnie kwas wylał z akumulatora i załatwił ścieżki.
Nie pamiętam jak to wygląda na tej płycie bo dawno nie naprawiałem.
Odpowiedz
#3
Zainstalowałem baterię i dokonałem pomiarów:
[Obrazek: 9eYwTfA.jpg]

Jakieś anomalie?

Przy włączonym flipperze na RAMie tam gdzie są minusy pojawiło się 3V+

Też podejrzewałem przerwaną ścieżkę, ale żmudne oglądanie przez lupę i pomiary ciągłości nic nie wykazały.
Odpowiedz
#4
Przy włączonym flipperze powinieneś mieć na zasilaniu układów Z1,Z4,Z5,Z36 napięcie około 4.3V (5V - spadek napięcia na diodzie CR34).

Przy włączonym flipperze sprawdź czy masz napięcie 5V na anodzie diody CR34.
Jeżeli jest to sprawdź sama diodę i połączenie katody CR34 z rezystorem R7.
Jeżeli nie ma to szukaj przerwy na ścieżkach od anody CR34.

Pozdrawiam
JarekC
Odpowiedz
#5
Tutaj ewidentnie na 100% nie działa linia CE1 lub OD do układu pamięci 5101 i należy szukać w tym miejscu głównie Z36 i to co w koło niego przede wszystkim czy pin 19 pamięci 5101 ma kontakt z Z36 pin 2 oraz pin 18 z 8 (czy kwas nie zżarł ścieżki) i dalej czy te układy mają kontakt ze sobą oraz zasilanie a na koniec pozostanie ew. wymiana układów począwszy od Z36.
Odpowiedz
#6
Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa. Masz wpięte coś w złącze tc1 na płycie ? Nie pamiętam ja to wyglądało ale chyba była taka płytka z rezystorem i diodą wpinana w te złącze. Na schemacie jest to R1 i cr1
Odpowiedz
#7
kris52 napisał(a):Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa. Masz wpięte coś w złącze tc1 na płycie ? Nie pamiętam ja to wyglądało ale chyba była taka płytka z rezystorem i diodą wpinana w te złącze. Na schemacie jest to R1 i cr1
Ta płytka służy tylko to resetow kiedy flipper zwiesi się normalnie można ją wypiac całkowicie, ale raczej nie tu jest problem trzeba sprawdzić to co wyżej pisałem.
Odpowiedz
#8
R1 służy do podciągnięcia sygnału R/W dla pamięci 5101
Odpowiedz
#9
kris52 napisał(a):R1 służy do podciągnięcia sygnału R/W dla pamięci 5101
Tak tylko że podczas gry działa wszystko normalnie, no niech sprawdzi każda prawidłowa sugestia jest pomocna miałem już anomalia z 5101 i za powyższą usterkę odpowiada CE1 w 5101 ale podstawiał drugą pamięć i nic więc dlatego tak obstawiam. ;-) Dla sprawdzenia odłączyłem pin 19 pamięci 5101 (CE1) w swojej ARENIE no i efekt jest identyczny jak wyżej.
Odpowiedz
#10
bms napisał(a):Zainstalowałem baterię i dokonałem pomiarów:
Obrazek

Jakieś anomalie?

Przy włączonym flipperze na RAMie tam gdzie są minusy pojawiło się 3V+

Też podejrzewałem przerwaną ścieżkę, ale żmudne oglądanie przez lupę i pomiary ciągłości nic nie wykazały.

Napięcie na Z36 pin8 nie powinno być 0. Zmierz na wyłączonym Z36 pin9 i pin8 pin1 i pin2, z4 pin8,9,10
Odpowiedz
#11
kris52 napisał(a):
bms napisał(a):Zainstalowałem baterię i dokonałem pomiarów:
Obrazek

Jakieś anomalie?

Przy włączonym flipperze na RAMie tam gdzie są minusy pojawiło się 3V+

Też podejrzewałem przerwaną ścieżkę, ale żmudne oglądanie przez lupę i pomiary ciągłości nic nie wykazały.

Napięcie na Z36 pin8 nie powinno być 0. Zmierz na wyłączonym Z36 pin9 i pin8 pin1 i pin2, z4 pin8,9,10

Na włączonym flipie ponieważ nie mam zainstalowanej baterii
Z36
pin 1 = 0,03V SONDA HL
pin 2 = 4,25V SONDA HL
pin 8 = 0,52V SONDA HL
pin 9 = 2,80V SONDA HL

Z4
pin 8 = 4,30V SONDA H
pin 9 = 1,16V SONDA HL
pin 10=1,16V SONDA HL

5101
pin 18 =0,52V SONDA HL
pin 19 =4,25V SONDA HL
pin 20= 2,80V SONDA HL
Odpowiedz
#12
Teraz się pogubiłem ty też masz problem z płytą?
Bo w/g schematu to Z36 pin9 połączony jest z 5101 pin20 a Z36 pin8 z 5101 pin18 i napięcia na Z36p9,5101p20 powinny być takie same oraz Z36p8,5101p18 też a masz rozbieżności albo wstawiony schemat nie pasuje do tej płyty.

dioda2000 napisał(a):
kris52 napisał(a):
bms napisał(a):Zainstalowałem baterię i dokonałem pomiarów:
Obrazek

Jakieś anomalie?

Przy włączonym flipperze na RAMie tam gdzie są minusy pojawiło się 3V+

Też podejrzewałem przerwaną ścieżkę, ale żmudne oglądanie przez lupę i pomiary ciągłości nic nie wykazały.

Napięcie na Z36 pin8 nie powinno być 0. Zmierz na wyłączonym Z36 pin9 i pin8 pin1 i pin2, z4 pin8,9,10

Na włączonym flipie ponieważ nie mam zainstalowanej baterii
Z36
pin 1 = 0,03V SONDA HL
pin 2 = 4,25V SONDA HL
pin 8 = 0,52V SONDA HL
pin 9 = 2,80V SONDA HL

Z4
pin 8 = 4,30V SONDA H
pin 9 = 1,16V SONDA HL
pin 10=1,16V SONDA HL

5101
pin 18 =1,8V SONDA HL
pin 19 =1,4V SONDA HL
pin 20= 1,5V SONDA HL
Odpowiedz
#13
Nie nie mam problemu z płytą, gottlieby 80B mają identyczne płyty więc schemat MPU jest taki sam dla wszystkich, też zauważyłem rozbieżności, zmierzę jeszcze raz dla pewności może z powodu zaśniedziałych pinów od układów wyszły rozbieżności bo piny się zgadzają ze schematem, sprawdzę Kris jeszcze raz.
Odpowiedz
#14
Albo przyrząd pomiarowy woła o pomstę do nieba :-)
Przydały by się zdjęcia z dwóch stron tej uszkodzonej płyty.
Odpowiedz
#15
Jeszcze jestem w proszku z pomiarami ale to co wczoraj na szybko udało mi się sprawdzić:
Pin 19 RAM z pin 2 Z36 - jest kontakt
18 z 8 - to samo.

Płytka od resetu jest wypięta.
Baterię zawsze mogę wsadzić, bo podstawka została.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości