Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sys11c problem z dzwiekiem
#1
Pacjent rollergames. Brakuje czesci dzwiekow. Romy ok. Po przelozeniu do innej plytki wszystko dziala jak nalezy wiec cos z plytka jest nie tak. Jak gra muzyka w grze to tak jakby bylo slychac tylko perkusje. Dodatkowo po wlaczeniu jest cicho po czym dzwiek sie poglasnia stopniowo.
Ktory element moze odpowiadac za takie zachowanie?
Plyta D-11581
Mezik
Odpowiedz
#2
Poradziłeś sobie?

Jak popatrzysz na schemat do dźwięk jest miksowany z 5 źródeł:
- procesor dźwięku U3 - przetwornik D/A U1 - wzmacniacz U10 - kanał1
- procesor dźwięku U3 - przetwornik D/A U1 - wzmacniacz U10 - kanał2
- układ I/O U12- przetwornik D/A U11
- układ U6 - wzmacniacz U18
- CPU sound

Ponieważ jak rozumiem nie ma głównej części dźwięków do podejrzane są układy U3,U1,U10.
Przy czym z informacji na forach lubiły padać wzmacniacze MC1458, zacząłbym od sprawdzenia poprawności zasilania -12V i wymiany U10.

Jeżeli nie dasz rady to daj znać, to może się zmobilizuję i wpadnę do Ciebie.

Pozdrawiam
JarekC

Jeżwli nie to sprawdź:
- poprawność napięcia -12V
- wymień układ U10 MC1458
Odpowiedz
#3
Dzieki. Bede w weekend lutowal
To zobacze co sie wykluje z tego
Mezik
Odpowiedz
#4
Już mówiłem mezikowi aby zobaczył co jest wymienione na płytce bo podobno ja ją naprawiałem. A jeśli tak to na 100% działała poprawnie.Jeśli jest część dźwięków to sądzę minus 12V jest ok. Kiedyś miałem płytkę z takimi objawami ale nie prowadzę notatek co było powodem bo każdy przypadek jest indywidualny. O ile mi mówił mezik to wzm. operacyjny był wymieniany co nie znaczy, że nie mógł powtórnie się uszkodzić. Jeśli dobrze pamiętam to przetwornik D/A był ok.
Trudno zdalnie cos wyrokować, bo może dawać w kość któryś z elektrolitów.
Układy CMOS mają to do siebie, że nie lubią dotykania palcami w przypadku braku uziemienia.
mizet102
Odpowiedz
#5
Wymienilem u10 i dzwiek sie pojawil. Pojawil sie ale jest mocno znieksztalcony i charczacy i jest za glosno.
z rozpedu wymienilem
u17
u18
u10
u11
u1
u3
Mezik
Odpowiedz
#6
A czy działa regulacja głośności (potencjometr podłączony do J2).
Czy dźwięk jest zniekształcony w obydwu głośnikach?

Możesz spróbować wymienić kondensatory C26 i C30 (pracują w sprzężeniu zwrotnym końcowych wzmacniaczy mocy).

JarekC
Odpowiedz
#7
Udalo sie. Problemem okazalo sie U9 i U10.
W miedzyczasie kolejny mc1458 padl wiec chyba warto zaopatrzec w nie magazyn Smile
Mezik
Odpowiedz
#8
Jesteś wielki.
Chyba jednak problem nie jest w wielkosci magazynu a w ładunkach elektrostatycznych. Z tego prosty wniosek, że płytka która wcześniej może naprawialem uszkodziła się u Ciebie ?
mizet102
Odpowiedz
#9
Zanim trafil do mnie to jeszcze byl u posrednika Smile zapewne tam padlo Smile albo po drodze
Mezik
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości