Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa własnego Custom Flipper DIY by dioda2000
#16
Pinball Wizard napisał(a):Z pewnością o DMD, czyli Dot Matrix Display. To jest z założenia proste, ale Williams (Bally itd) strasznie to skomplikował z powodu istniejących wówczas ograniczeń technologicznych (procesor ośmiobitowy, zegar max 8 MHz, dyskretne układy scalone TTL mimo, że CMOS) Może kiedyś się zbiorę tym bardziej, że ostatnio musiałem kilka płytek DMD Controller naprawiać i przegryzałem się przez zasadę jego działania.

Przepraszam panie Tomaszu ,że wywołałem do odpowiedzi.Pan będzie najlepiej wszystko wiedział co i jak opisać.Czekam nadal cierpliwie :-P
Odpowiedz
#17
Przy dzisiejszym stanie elektroniki wg mnie wyzwaniem będzie nie sterowanie flipperem ale wymyślenie i dopracowanie fabuły oraz grafiki.

Dzisiaj np. stary kontroler DMD można zrobić na jednym układzie FPGA, nawet kiedyś zacząłem robić taki projekt ale nie dokończyłem i wylądował w szufladzie.

Kibicuję projektowi i jeżeli będzie potrzebna pomoc z dziedziny elektroniki to służę pomocą.

Pozdrawiam
JarekC
Odpowiedz
#18
JarekC.DIY napisał(a):Przy dzisiejszym stanie elektroniki wg mnie wyzwaniem będzie nie sterowanie flipperem ale wymyślenie i dopracowanie fabuły oraz grafiki.

Dzisiaj np. stary kontroler DMD można zrobić na jednym układzie FPGA, nawet kiedyś zacząłem robić taki projekt ale nie dokończyłem i wylądował w szufladzie.

Kibicuję projektowi i jeżeli będzie potrzebna pomoc z dziedziny elektroniki to służę pomocą.

Pozdrawiam
JarekC

Dzięki Jarku za wsparcie ale jedna osoba za dużo nie zwojuje, projekt traktuję jako małe wyzwanie i ciekawostkę oraz satysfakcję a czasem można dzięki temu kiedyś jakąś zdezelowaną maszynkę ożywić nie planuję robić jakiejś produkcji masowej bo nie o to chodzi traktuję to jako hobby bo na co dzień czym innym się zajmuję może jak będę emerytem to zrobię coś lepszego heh :mrgreen: i pewnie różne opinie się pojawią że to amatorszczyzna itp, ale czasami Polak woli ponarzekać lub popsioczyć jak ktoś z czymś wyskoczy niż samemu coś zrobić ;-) jeżeli będę potrzebował pomocy to na pewno się zwrócę, prawdopodobnie też będzie multiball i shot again, a w miarę upływu czasu będę go rozwijał coś dodawał rampy,spinnery 4 player itp. ale na razie będzie to prosta konstrukcja aby można było grać i tak jak pisałem z czasem u mnie skromnie.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#19
Kibicuję Ci serio. Musisz w pisanie programu wprząc bardziej wymyślne zabiegi programistyczne niż pętle If... then. Sądzę, że platforma arduino poza programami w asemblerze przytuli również coś w Pythonie lub innym języku wysokiego poziomu. Nie jestem w tym ekspertem, popełniłem zaledwie kilka podejść do Atmela w Basicu. :oops:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#20
leszek golon napisał(a):Przepraszam panie Tomaszu ,że wywołałem do odpowiedzi.Pan będzie najlepiej wszystko wiedział co i jak opisać.Czekam nadal cierpliwie :-P
Leszku, z pewnością kiedyś to nastąpi, ale nie chcę pisać "po łebkach" a jeszcze nie czuję tematu "na stówę". OK?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#21
Pinball Wizard napisał(a):Kibicuję Ci serio. Musisz w pisanie programu wprząc bardziej wymyślne zabiegi programistyczne niż pętle If... then. Sądzę, że platforma arduino poza programami w asemblerze przytuli również coś w Pythonie lub innym języku wysokiego poziomu. Nie jestem w tym ekspertem, popełniłem zaledwie kilka podejść do Atmela w Basicu. :oops:

Dziękuję za rady i wszelkie sugestie, zrobię to najlepiej po prostu jak potrafię a jak wyjdzie to zobaczymy od czegoś trzeba zacząć, jestem samoukiem oprócz tego żona,rodzina, dzieci,praca = brak czasu, wiem że dobrze jest oszczędzać procesor i pamięć korzystając z krótkich instrukcji, ale jeżeli program będzie działał bez zwiech i problemów to dla zwykłego śmiertelnika nie będzie miało znaczenia co tam w procku piszczy, czy jest tam IF THEN OR AND itp. :roll: żeby podejść do takiego zadania to potrzebna jest osoba pasjonat/elektronik/programista/grafik/muzyk/itp. ja staram się spełniać trzy pierwsze warunki (pierwszy najlepiej mi wychodzi :oops: ) , jeśli się uda to być może następny projekt wykonam na czymś innym. ;-)
Odpowiedz
#22
Do sterowanie cewkami oraz lampkami chciałbym użyć czegoś takiego https://botland.com.pl/przelaczniki-cyfr...&results=4 trochę szkoda że tylko 24V w sumie to można by go podmienić na inny N-CHANNEL proszę ewentualnie o poradę.
Odpowiedz
#23
Ten tranzystor to nie najlepszy wybór, do pełnego otwarcia wymaga podania 10V na bramkę.
Przy 5V ledwo się otworzy, (VGS treshold =4V)

Przeczytaj ten artykuł:
https://arduinodiy.wordpress.com/2012/05...tl-levels/
Odpowiedz
#24
JarekC.DIY napisał(a):Ten tranzystor to nie najlepszy wybór, do pełnego otwarcia wymaga podania 10V na bramkę.
Przy 5V ledwo się otworzy, (VGS treshold =4V)

Przeczytaj ten artykuł:
https://arduinodiy.wordpress.com/2012/05...tl-levels/

Rozumiem więc ewentualnie na jaki go podmienić lub jakie inne proste rozwiązanie widzisz ? nie chcę tracić czasu na poszukiwanie i czytanie artykułów choć wystarczy dołożyć 1 tranzystor i dodatkowe zasilanie ale to niepotrzebnie komplikuje, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do was o proste rozwiązania :lol: jeżeli to jest najprostszym rozwiązaniem które podałeś to będę musiał z tego skorzystać ;-)
Odpowiedz
#25
Zastosuj IRL540, są sprawdzone w tych zastosowaniach.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#26
Dokładnie.
Pinball Wizard masz rację.
Różnica między IRF a IRL jest taka, że IRL-e są przeznaczone do sterowania poziomami napięć w TTL
mizet102
Odpowiedz
#27
Pinball Wizard napisał(a):Zastosuj IRL540, są sprawdzone w tych zastosowaniach.

Ok dziękuję, w takim razie zamawiam.
Pomyślałem jeszcze nad jedną rzeczą ponieważ ARDUINO ma małą ilość wejść/wyjść i aby ich nie zużywać do uruchamiania solenoidów a tylko do switchy i lampek spróbuję pod switche podłączyć transoptory i dopiero pod GATE IRL540 chodzi oto aby 1 switch spełnił 2 funkcje czyli wysłanie informacji do arduino i do IRL-a i przy okazji odseparuję go od arduino gdyby dostał kiedyś zwarcia.
Odpowiedz
#28
Pinball Wizard napisał(a):
leszek golon napisał(a):Przepraszam panie Tomaszu ,że wywołałem do odpowiedzi.Pan będzie najlepiej wszystko wiedział co i jak opisać.Czekam nadal cierpliwie :-P
Leszku, z pewnością kiedyś to nastąpi, ale nie chcę pisać "po łebkach" a jeszcze nie czuję tematu "na stówę". OK?

OK :-P
Odpowiedz
#29
dioda2000 napisał(a):ARDUINO ma małą ilość wejść/wyjść

Zrób na Mega :-)
Odpowiedz
#30
Albo zastosuj szynę I2C, to będziesz mógł obsłużyć więcej peryferiów.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości