Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gotllieb system 80b wyświetlacz alfanumeryczny
#1
Problem dotyczy Gottlieb'a system 80b – Excalibur.
Nie działają wszystkie pozycje na wyświetlaczu. To co wykopałem z neta, to albo wyświetlacz powinien działać cały albo w ogóle. Raz zauważyłem, że jedna pozycja robiła się jaśniejsza. Następnego dnia znowu zniknęła.
[Obrazek: tqZv7XB.jpg]

Coś nie łączy? Kolejny raz sprawdziłem wszystkie wtyczki oraz masy przy transformatorze, poszukałem martwych lutów. Niestety dalej to samo. Wg schematu, jeśli go dobrze czytam, to odpowiedzialny za niedziałające pozycje jest chip U3.
[Obrazek: jQdg2Ry.jpg]
Prawda to, czy poniosło mnie? Znalazłem w Pinball Center zamiennik za 10 ojro. Pytanie czy jego wymiana pomoże na tą dolegliwości? A może wyświetlacz jest przepalony i basta? Do głowy przychodzi mi jeszcze jedynie poprawa uziemienia poprzez odcięcie wtyczek przy transformatorze i przykręcenie kabli bezpośrednio do jego obudowy. Uziemianie każdej płytki osobno jeszcze wchodzi w grę.
Odpowiedz
#2
bms napisał(a):Nie działają wszystkie pozycje na wyświetlaczu.

Opisz dokładnie co masz na myśli. Są same zera jak na foto czy część działa prawidłowo.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#3
Dane trafiają do wyświetlacza prawidłowe tj. punkty itd. Tylko nie da się ich odczytać.
Zdjęcie jest z testu, gdzie wszystkie pola zapalają się do wglądu.
Odpowiedz
#4
Z tego co widzę to chyba niepotrzebnie zamówiłeś ten segment driver bo on działa poprawnie skoro segmenty są wyświetlane na innych pozycjach wyświetlacza. Układ jak widać jest wspólny dla dwóch wyświetlaczy. Należy zastanowić się nad dekoderem dla tych pierszwych cyfr za co na schemacie odpowiada U1. A zatem albo nie wychodzą z niego informacje albo nóżki od pierwszych cyfr urwane ( mało prawdopodobne). Jednak skoro nabyłeś ten układ to wymiana nie zaszkodzi.
Nieśmiało stawiam na układy U4 lub U5.
Sprawdź czy są wszystkie impulsy na wejściach do tych układów.
Nigdy jeszcze nie wymieniałem U1 U2 czy U3 co oczywiście nie oznacza, że są nieuszkadzalne.
mizet102
Odpowiedz
#5
Jeszcze nie zamówiłem żadnego układu.
Niestety nie mam sondy logicznej, żeby je sprawdzić. Chyba że da się to zrobić bez niej?
Pytanie tylko, czy to rzeczywiście problem z nimi, czy też coś bardziej prozaicznego.
Odpowiedz
#6
Nikoniecznie sonda - może być oscyloskop?
A tak na poważnie to pomiar woltomierzem pewno będzie mało wiarygodny. Pozostaje dioda świecąca szeregowo z rezystorem ale i to się sprawdzi jedynie przy małych częstotliwościach.
Może być coś prozaicznego typu brak kontaktu na grzebieniu (złączu). Trudno mi zgadywać i na tej zasadzie naprawiac.
mizet102
Odpowiedz
#7
Jeżeli U1 i U2 są w podstawkach to zamień je miejscami i zobacz czy nastąpi zamiana nieświecących wyświetlaczy?
Odpowiedz
#8
Z tego co pamiętam to w oryginale na tej płytce żaden układ nie jest w podstawce.
mizet102
Odpowiedz
#9
Informacja do wszystkich trzech układów jest podawana przez bufory U4 i U5.
Gdy któraś z linii jest uszkodzona to mogą występować bardzo dziwne sytuacje trudne do zdiagnozowania, bo po d0-d7 są przesyłane zarówno dane jak i rozkazy.

Na pierwszym zdjęciu widać że świecą się same "0", a czy powinny się świecić wszystkie segmenty?
Jeżeli tak to bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie U4,U5 niż wszystkich U1,U2 i U3.

Jeżeli układy są wlutowane to tak jak pisał mizet102 zacząłbym od wymiany U4,U5.
Odpowiedz
#10
Znalazłem te układy w Chinach. Zamówię, bo drogie nie są. Jak dojdą to dam znać czy się udało.
Układy są lutowane.
Odpowiedz
#11
Jeżeli chodzi o 74LS367 to możesz je dostać ode mnie gratis.
Odpowiedz
#12
Dziękuję JarekC.DIY za układy.
Wymieniłem je ale niestety nic się nie zmieniło. Dalej to samo. Spróbuję szczęścia z pozostałymi.
Odpowiedz
#13
Problem może być też wcześniej np układy Z18,Z20 (74157) na głównym sterowniku.
Sprawdziłbym też dokładnie czy są poprawne połączenie między modułem wyświetlacza a głównym sterownikiem.
Odpowiedz
#14
Można powiedzieć, że problem został zdiagnozowany. Wylutowałem układy U1 i U2, zainstalowałem podstawki, zamieniłem je miejscami.
[Obrazek: rW0VLku.jpg]

Podpiąłem wyświetlacz i otrzymałem taki efekt:
[Obrazek: DmA4Slg.jpg]

Przeniesienie problemu na dolny wyświetlacz.
Nowe układy już zamówione. Jak dojdą, potwierdzę naprawę Smile
Odpowiedz
#15
Potwierdzam diagnozę. Wymieniłem układy i wyświetlacz działa idealnie :-D
[Obrazek: ZHq1nbA.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości