Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Indiana Jones - Mini playfield problem
#1
Indiana Jones Williamsa - nie działa poprawnie path of adventure. Przy włączeniu flipka czasami sie rusza czasami nie. Przy teście - nie wyskakują błędy ale ani drgnie (czasami trochę drgnie) . Natomiast jak bila wpadnie na mini pf - to czasami działa na zasadzie - w jedną stronę trochę działa, w drugą WOLNO albo wcale.. do wymiany silniczek czy cos innego? ma ktoś na zbyciu? bo ceny w sklepach są z kosmosu..

dziękujeSmile
Odpowiedz
#2
Jeżeli silnik w jedną stronę się kręci normalnie, to raczej nie jest uszkodzony. Trzeba sprawdzić płytkę sterującą tym silnikiem "Bridge Driver".
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
To znaczy nie kręci normalnie. Bardzo rzadko się kręci ogólnie. A jak już to raczej ledwo ledwo. Jak jak sprawdzić czy to silnik czy coś innego? W testach nie ma żadnych błędów Sad ( ale playfield się prawie nie rusza i tak )
Odpowiedz
#4
Żeby sprawdzić silnik wraz z przekładnią, to najlepiej go wymontować i sprawdzić bez obciążenia "wiszący na kablach". Zdarza się nierzadko, że śrubka ustalająca się poluzuje i oś napędu kręci się w piaście miniplayfieldu. Trzeba wszystko krok po kroku sprawdzić. Nie wiem na ile ogarniasz elektronikę, ale żeby sprawdzić płytkę sterującą należy zwierać do masy pin 1 lub pin 2 (obroty lewo, prawo). Jeśli w tym teście silnik będzie się kręcił słabo, to trzeba sprawdzić czy to on jest wyeksploatowany, czy może przekładnia.
Oczywiście należy zacząć od sprawdzenia poprawności napięć zasilających silnik i płytkę.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
Pinball Wizard napisał(a):Żeby sprawdzić silnik wraz z przekładnią, to najlepiej go wymontować i sprawdzić bez obciążenia "wiszący na kablach". Zdarza się nierzadko, że śrubka ustalająca się poluzuje i oś napędu kręci się w piaście miniplayfieldu. Trzeba wszystko krok po kroku sprawdzić. Nie wiem na ile ogarniasz elektronikę, ale żeby sprawdzić płytkę sterującą należy zwierać do masy pin 1 lub pin 2 (obroty lewo, prawo). Jeśli w tym teście silnik będzie się kręcił słabo, to trzeba sprawdzić czy to on jest wyeksploatowany, czy może przekładnia.
Oczywiście należy zacząć od sprawdzenia poprawności napięć zasilających silnik i płytkę.

Dzięki. z elektroniką wiesz jak u mnie Wink

Zobacz proszę jak to wygląda:
https://youtu.be/0OeepeQzNWQ
https://youtu.be/V6U7gULtPVo

wczoraj pomachalem troche tym silniczkiem i były momenty ze się włączał i zapierdzielał jak wiertarka - tak szybko Smile
ale poza tym wygląda tak jak na filmie..
Co silnik?
Odpowiedz
#6
Wygląda na wyrobione łożyska. Kiedyś dawałem tokarzowi do dorobienia. To są łożyska ślizgowe wykonane z mosiądzu. Precyzyjny tokarz da radę. A jak kręcisz palcami za wał, to co się dzieje? Czuć opór? Próbowałeś ten silnik podłączać wprost do źródła napięcia z pominięciem płytki sterującej?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Pinball Wizard napisał(a):Wygląda na wyrobione łożyska. Kiedyś dawałem tokarzowi do dorobienia. To są łożyska ślizgowe wykonane z mosiądzu. Precyzyjny tokarz da radę. A jak kręcisz palcami za wał, to co się dzieje? Czuć opór? Próbowałeś ten silnik podłączać wprost do źródła napięcia z pominięciem płytki sterującej?

Kurde wydaje mi się ze się kreci bezproblemowo.. ale upewnię się dzisiaj jeszcze bo nie pamiętam. tzn odlutować silnik i podpiąc pod napięcie? (bateria 12V ?Big Grin)
Odpowiedz
#8
Lub pod dowolne inne źródło napięcia 12 V. Sprawdź również luzy wzdłuż wału. Czasami łożysko wysuwa się na tyle, że wirnik lub komutator trą o obudowy łożysk i wtedy silnik tak gwiżdże.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#9
Pinball Wizard napisał(a):Lub pod dowolne inne źródło napięcia 12 V. Sprawdź również luzy wzdłuż wału. Czasami łożysko wysuwa się na tyle, że wirnik lub komutator trą o obudowy łożysk i wtedy silnik tak gwiżdże.

czyli rozebrac silniczek?
bo silnik chyba działa skoro kilka razy wkręcił się na takie obroty że ten mini playfield to by sie obrócił dookoła własnej osi 20 razy Smile

moze to elektronika gdzies ;(
Odpowiedz
#10
Zanim rozbierzesz to (powtarzam) sprawdź WSZYSTKIE luzy na łożyskach. Jeśli nie są nadmierne, to podłącz pod 12 V. Jeśli się kręci TO GO NIE ROZBIERAJ, jeśli nie wiesz, co robisz.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#11
Pinball Wizard napisał(a):Zanim rozbierzesz to (powtarzam) sprawdź WSZYSTKIE luzy na łożyskach. Jeśli nie są nadmierne, to podłącz pod 12 V. Jeśli się kręci TO GO NIE ROZBIERAJ, jeśli nie wiesz, co robisz.

a więc:
reką kręci się bez problemowo - zadnych oporów.

wczoraj przez moment (po włożeniu baterii) mini pf działał normalnie - bzyk lewo bzyk prawo. juz się ucieszyłem i zaraz potem wróciło do normy czyli pobzykiwanie i tyle.

po odkręceniu silniczka przez chwile wariował :

https://youtu.be/ZnKxXCXlJCw

i finalnie:

https://youtu.be/VGeaTDQz_2A

pomóż Smile proszęęę
Odpowiedz
#12
Znajdź w maszynie złączkę na PDB ze źródłem napięcia 12 V (to może być dowolna od J116 do J118 - każda ma trzy piny - środkowy to masa prawy to +12 V) i podłącz silnik bezpośrednio do tego napięcia za pomocą przewodów wciśniętych prowizorycznie we wtyczki na tych złączkach. Pamiętaj, żeby maszynę włączyć dopiero, jak wszystko połączysz - w ten sposób unikniesz uszkodzeń spowodowanych przypadkowym zwarciem "majtających" się przewodów. Najpierw musisz wyeliminować z grona podejrzanych silnik, więc ten test jest NIEZBĘDNY! Ciąg dalszy nastąpi dopiero wtedy, gdy silnik przejdzie testy. Gdy go włączysz to poruszaj nim na boki, ustaw w pionie potem w poziomie, potrząśnij. Jeśli zachowuje cały czas równe obroty, to jest sprawny.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#13
Pinball Wizard napisał(a):Znajdź w maszynie złączkę na PDB ze źródłem napięcia 12 V (to może być dowolna od J116 do J118 - każda ma trzy piny - środkowy to masa prawy to +12 V) i podłącz silnik bezpośrednio do tego napięcia za pomocą przewodów wciśniętych prowizorycznie we wtyczki na tych złączkach. Pamiętaj, żeby maszynę włączyć dopiero, jak wszystko połączysz - w ten sposób unikniesz uszkodzeń spowodowanych przypadkowym zwarciem "majtających" się przewodów. Najpierw musisz wyeliminować z grona podejrzanych silnik, więc ten test jest NIEZBĘDNY! Ciąg dalszy nastąpi dopiero wtedy, gdy silnik przejdzie testy. Gdy go włączysz to poruszaj nim na boki, ustaw w pionie potem w poziomie, potrząśnij. Jeśli zachowuje cały czas równe obroty, to jest sprawny.

Ale odlutowac silnik z tych defaultowych przewodów i potem sprawdzić wg Twoich wytycznych?
Odpowiedz
#14
Tak. A może wystarczy odłączyć złączkę od płytki?? Co Ty na to?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#15
Pinball Wizard napisał(a):Tak. A może wystarczy odłączyć złączkę od płytki?? Co Ty na to?
W sumie chyba prościej Wink Thnx wieczorem sprawdzę
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości