Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
74LS240 mogę zastąpić 74HCT240 ??
#1
Nie działają w T2 przyciski menu w drzwiczkach, problem na pewno na płycie, wymienione u16, u17, u18, u19, zostało jeszcze u15 ale nie mam pod ręką LS tylko HCT
Odpowiedz
#2
Możesz.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Dziękuję

EDIT

wymieniony, ale niestety dalej to samo :/
Odpowiedz
#4
Pewno wylana bateria? Musisz "przedzwonić" wszystkie połączenia układów LM339 zgodnie ze schematem. Bywa, wcale nie rzadko, że kwas przeżarł ścieżki. U mnie ostatnio okazało się konieczne wylutowanie złączki direct switches i przemycie płytki pod nią.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
Wczoraj kilka godzin siedziałem sprawdzając ścieżki, zapewne ktoraś mi umknęła bo innej możliwości nie ma.
Odpowiedz
#6
Jeżeli nie działają wszystkie Direct Switch to sprawdź czy jest poprawne połączenie pomiędzy:
U15 pin1
U15 Pin19
U9 Pin50

JarekC
Odpowiedz
#7
Najpierw sprawdź napięcie odniesienia +5 V na nóżkach 4, 6, 8 i 10 układów LM339. Nie zapomnij sprawdzić ciągłości zasilania na nóżkach 3 (+12 V) i 12 (GND). Potem sprawdź to, co sugeruje JarekC.DIY. Gdy nie znajdziesz błędu zacznij analizować sieć RCD na nóżkach 5, 7, 9 i 11. Nie istnieje uniwersalna i prosta recepta na usunięcie tej usterki. Trzeba sporo wysiłku.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#8
Ok, dziękuję za wskazówki.
Odpowiedz
#9
4,9V-5V mam na nóżkach 4,6,8,10, GND jest na wszystkich, nie mam +12V na 3 nóżce na wszystkich LM339, ciągłość o której pisał Jarek jest.
Z power board nie wchodzi mi 12V Confusedhock:
EDIT
na power board w między czasie padł bezpiecznik F115, teraz na U18, 19 12V mam, na U16-17 nie ma.
Coraz bliżej rozwiązania zagadki :mrgreen:
Odpowiedz
#10
Podpowiem Ci, że pewno uszkodzona jest b. wąska ściezka między U20/pin10 a U16/pin3. Jest to najczęstsza usterka powstała wskutek nieumiejętnej wymiany U20 (2803A) i stosowanie lutownicy do rynien. Zakładam, że płyta nie jest zniszczona od baterii.Pozdrawiam.
mizet102
Odpowiedz
#11
Dzisiaj jak wrócę do domu o normalnej porze, to sprawdzę Smile
Dzięki
EDIT

faktycznie nie było przejścia między U20/10 a U16/3, ścieżka naprawiona i już działają przyciski menu, ale żeby nie było za łatwo, nie działa wybijanie kuli :mrgreen: przejście między płytą, a "GUN" jest.
Odpowiedz
#12
To, że jest przejście między jak piszesz"GUN" a płytą to jeszcze mało do poprawnego działania styku. Najpierw zobacz czy sa przejścia od nóżek 11 do 18 układu U20 do złącza J206,J207. Jeśli są to pomierz napięcia i powinny być ok. 11V. Tam są impulsy i najlepszy jest tester CMOS. Jesli ktoreś z napięć odbiega od od pozostałych to trzeba sprawdzić czy są umpulsy na wejściu U20- nóżki od 1do 8(napięcia ok 3V). Jeśli i tam też nie ma na którymś wejściu to najprawdopodobniej padnięty układ U14 (lub U20)który dosyć często uszkadza się wraz z U20. Ja osobiście stawiam na uszkodzone ścieżki pod U20.
mizet102
Odpowiedz
#13
Ok, dzisiaj wieczorem działam :-)
Dzięki
Odpowiedz
#14
a jeszcze jedno pytanko, na U20 jakie napięcia mają być?? chodzi mi o pin od 1-9 bo nie mogę znaleźć, bo na pozostałych mam prawie 12V,
Odpowiedz
#15
Tak jak napisałem wyżej. Oczywiście pin 9 to jest GND a piny 1-8 w pozycji Test switch ok. 2-3 V. To nie tak bardzo istotne, ważne aby nie były bliskie zera oraz nie wynosiły 5V.
Jeśli U20 jest w podstawce to wyjmij go i mierz 1-8 w podstawce.
Mam nadzieję, że na pin10 układu U20 jest 12V?
A wogóle to na test switch zobacz bo może przycisk Gun działa a uszkodzenie jest gdzie indziej.
mizet102
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości