Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dostawca prądu i taryfy
#1
Cześć mam pytanie do osób które mają po kilka maszyn i jednocześnie jak wpadną znajomi to grają na kilku na raz. Jaki przydział mocy macie w domu? U mnie w garażu stoją obecnie 3 maszynki ale będzie pewnie więcej. Przydział mocy do domu mam 11 kW, zabezpieczenie przed licznikiem 32 A a za licznikiem ograniczone do 20 A. Czasami jest tak, że maszyny działają wyśmienicie ale czasami jest tak, że mam wrażenie jak by moc w cewkach była tylko na 70 - 80 %. Mam wrażenie że jest problem po stronie dostawcy energii. To samo dzieje się wówczas na wszystkich trzech fliperach. Po godzinie może być już zupełnie inaczej, kula lata jak szalona, wpada tam gdzie powinna bez najmniejszego problemu. Tak jak by prąd był raz słabszy a raz mocniejszy. Robiłem pomiary napięcia w gniazdku i za każdym razem jest podobnie 240 - 244 V. Flipery są podpięte do gniazda siłowego z którego wychodzi wtyk na 240 V a do gniada podpięty jest przedłużacz warsztatowy 1,5 mm2 nie jakiś bieluch z marketu za 15 zł. Czy to są jakieś spadki napięcia w sieci ? czy można to jakoś zmierzyć ? Czy dzwonić do dostawcy i powiedzieć że flipery mi flaczeją przez ich marny prąd i składać reklamacje ?
Getaway HighSpeed II
Odpowiedz
#2
Hej,akurat nie mam kilku maszyn ale jakoś nie zauważyłem żeby niewielkie spadki napięcia miały duży wpływ na działanie flipera.Pewnie jak wspomnisz dostawcy coś o fliperach to długo będzie się zastanawiał ''...ale o co chodzi???''
Najlepszym rozwiązaniem by było jeśli w garażu zamontujesz sobie na stałe taki panel z woltomierzem i amperomierzem,wtedy masz na bieżąco odczyt parametrów zasilania a jeszcze lepsze rozwiązanie to rejestrator tych parametrów sieci ale to już kosztuje.
Pozdr.
Odpowiedz
#3
kvinto napisał(a):przedłużacz warsztatowy 1,5 mm2 nie jakiś bieluch z marketu za 15 zł.

1,5 mm2 to jest szmelc marketowy Wink Dla prądu 16A min przekrój przewodu to 2,5 mm2 - i takimi przekrojami robi się przedłużacze warsztatowe Smile

kvinto napisał(a):Przydział mocy do domu mam 11 kW

To nie jest tak, że jak te 11 kW "wyczerpiesz", to dostajesz "słabszy prąd" lub więcej prądu nie wyciągniesz. Od tego jest zabezpieczenie przed licznikiem Wink Jak uda Ci się przekroczyć zarezerwowany dla Ciebie pobór, co najwyżej dostaniesz pokaźną dopłatę do faktury.

To "gniazdo siłowe" masz wpięte bezpośrednio w główną rozdzielnicę? Jakim przewodem (przekrój)?
Jakie inne urządzenia w domu pracują, kiedy odczuwasz "słabsze" działanie maszyn ?
Odpowiedz
#4
Aby stwierdzić w miarę obiektywnie, czy winę za ospałe działanie pinballa ponosi spadek napięcia sieci energetycznej należało by mierzyć to napięcie tuż przed maszyną a nie w losowo wybranym gniazdku. Do takich pomiarów nie nadają się tanie multimetry ani specjalne "przelotowe" mierniki z powodu ich powolności (odczyt odświeża się co pół sekundy i rzadziej). Należy również pamiętać, że spadek tego napięcia o 10 woltów (czyli zamiast 240 jest 230) to zaledwie 4%. O taki sam odsetek spadną napięcia w maszynie za transformatorem, czyli zamiast 70 woltów będzie ok. 67 woltów. Idąc dalej tym rozumowaniem moc pobierana przez cewkę zmniejszy się również o 4% i konia z rzędem temu, kto zauważy taki spadek mocy. Jeżeli Twoje maszyny jednocześnie wykazują "ospałość" szukaj przyczyny w swojej instalacji elektrycznej - dotyczy to również połączeń w gniazdku, stanu przewodu zasilającego wyprowadzonego z pinballa itp. Prąd nie może być słabszy, gęstszy czy rzadszy. Twój limit mocy nie ma żadnego wpływu na "gęstość" prądu. Żaden dostawca energii nie ma możliwości na indywidualizowanie parametrów energii dostarczanej do odbiorcy - to nie jest sieć komórkowa :mrgreen:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
Skoro jest mała szansa że wina jest po stronie dostawcy energii to podepnę bezpośrednio maszynę pod gniazdo pomijając przedłużacz a wcześniej rozbiorę ten wtyk siłowy i sprawdzę czy elektryk w środku zrobił wszystko jak powinien. Zaraz się okaże, że jeden kabel wisi na przysłowiowym włosku albo blaszki w gniazdku nie stykają wystarczająco. Wczoraj wieczorem słabiej działały, po wyjęciu wtyczki i ponownym włożeniu była poprawa. Po inspekcji gniazda dam znać czy pomogło.

Gniazdo siłowe jest podpięte bezpośrednio w garażu pod tablice, chata ma 3 lata i raczej przewody są ok. Na wszelki wypadek rozbiorę gniazdo i sprawdzę.

Staram się odpalać flippery jak w piekarniku nie ma ciasta a na płycie nie bulgocze rosół przez pół dnia. Jedynymi urządzeniami są wtedy tv, komputer, oświetlenie energooszczędne i zasilanie pieca gazowego.

Tak przy okazji spytam, ile prądu średnio pobiera flipper ?
Getaway HighSpeed II
Odpowiedz
#6
W trybie atract mode niewiele, może 100-200 watów? W trakcie gry średnio ok. 400 ale podczas uderzenia jednocześnie 4 fliperów (łapek) ponad 1 kW. Jest to pobór chwilowy. Nigdy nie wykonywałem precyzyjnych pomiarów ale można za pomocą "dogniazdkowego" miernika mocy (i poboru energii) zmierzyć pobór energii w ciągu np. godziny a stąd obliczyć średnią moc. Rozmiar transformatora wskazuje na moc ok 2 kW, ale pamiętajmy, że nie oznacza to ciągłego pobierania takiej mocy, tylko jego zdolność do prawidłowego przetwarzania napięć przy takim poborze mocy. Nie należy się przy tych rozważaniach sugerować nominałem bezpiecznika sieciowego w maszynie, bo jego rolą nie jest ograniczanie poboru mocy.

EDIT

Pisałem dość szczegółowo o zjawisku słabnących łapek w Traktacie o fliperach.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Słabnące łapki przerobiłem już z Traktatem o fliperach na tablecie przy pierwszej maszynie ;-)
Getaway HighSpeed II
Odpowiedz
#8
kvinto napisał(a):Słabnące łapki przerobiłem już z Traktatem o fliperach na tablecie przy pierwszej maszynie ;-)
Pomogło w czymś?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#9
A tutaj mamy problem innego rodzaju , nazwał bym go miasteczkowym problemem .
W Last Action Hero dzwig nie dochodził do konca i cała gra szła w pinechę , .. Godzina ok 8 wieczorem , rano dzwig śmigał i w lewo i w orawo tak jak w schemacie po południu zaczynał śłabnąć .
Powód był tylko jeden prąd w gniazdku , po sprawdzeniu nie było 230v , nie było nawet 220 v bylo dokladnie 198 v , była puźna jesień dom na końcu wioski .....
Jak wszyscy sasiedzi byli w pracy napiecie było na poziomie 230v po powrocie do domu każdy włączał w domu co się dało i napięcie słablo . Podniosłem napięcie na trafo i dzwig śmigał jak ta lala , do czasu jak sprzedałem maszyne z dowozem akurat po drodze bylem z tragarzami .
Podłączylem maszyne światelka świecą flipper coś tam gada , pierwsza gra i strzał bila wybiła z prędkościa światła .....
Zmiejszyłem napięcie tak żeby ńie rostrzelać Arniego do końca i było ok .
Reasumująć Problem jest w gńiazku nie w maszynie
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..

http://www.pinballowners.com/dr.diablo
Odpowiedz
#10
To jest spadek o 17.5 % a nie o 4 %. Resztę sobie dopowiedz sam. Kalkulator w łapkę i jedziesz.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#11
To był mój przypadek

problemem jest lokalizacja domu a nie kalkulator w jednej chwili jest 220 za chwilę 215 i tak lata , flipper głupieje i nie działa poprawnie im więcej sasiadów tym mniej cukru w cukrze ... ,.Dostawca prądu robi pomiary w godzinach pracy 8-16 i pomiary wychodzą poprawne reklamacja odrzucona .
Z prostej przyczyny kasa na modernizację obecnej stacji trafo .
Im większą mądrość posiadasz, tym z większą ilością debili musisz się użerać..

http://www.pinballowners.com/dr.diablo
Odpowiedz
#12
Mam to samo, mieszkam na końcu ulicy. Bez wychodzenia z domu wiem kiedy sąsiad korzysta ze spawarki.
A gdyby geje opanowały nasze dzieje, to skąd na świecie brały by się geje ???



http://www.pinballowners.com/jarnie
Odpowiedz
#13
Sprawdzilem gniazdo, wszystko jest ok. Jeden flipper jest juz podpiety do innego gniazda i raz jest rewelacja a o innej porze jest wersja dla emeryta. Nie wiem co z tym dalej robic, kiedys byly takie stabilizatory napiecia do starych tv, moze cos takiego by pomoglo ? Undecided , mam jeszcze gdzies stacje rbt,moze by tak pod sile podpiac i tam do gniazda dopiero podlaczyc flippery. Tylko czy to cos da ? W najgorszym wypadku poszukam agregatu Hondy :-o
Getaway HighSpeed II
Odpowiedz
#14
Dwu kilowatowy UPS z pewnością załatwi sprawę. :roll:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#15
http://allegro.pl/awaryjny-zasilacz-prze...18047.html
cos takiego ? czy pod to bedzie mozna podpinac jedna maszyne i trzeba przdpinac ? chyba na 3,4 nie da sie na raz grac ?

do tego chyba jeszcze potrzeba zewnetrznego akumulatora ? zeby dzialalo.
Getaway HighSpeed II
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości