Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tales From The Crypt (DE) - Pali się bezpiecznik F5 na PPB
#1
Drodzy,

Mam problem z którym borykam się od dłuższego czasu, po drodze, szukając rozwiązania postawiłem całą resztę nie działających tematów na nogi.

Do rzeczy : od samego początku, był problem z cewką podnoszącą na playfield kule z podajnika. Cały czas była załączona i przeokropnie się grzała. Na płytach były popalone tranzystory, diody, mostki, rezystory, kondensatory, złącza. Generalnie opłakany stan całej elektroniki, dziwne zamienniki, wyglądało to tak, jak by jakiś drwal naprawiał tym co mu akurat w ręce wpadło Sad

Postawiłem wszystko na nogi, muzyczka już gra, światełka już świecą, wszystkie cewki i silniczki już smigają, niestety, poza tymi 50V - przeklęty bezpiecznik F5 na PPB. Nie mam i nie mogę nigdzie znaleźć schematu płytki PPB (może ktoś dysponuje?). Drogą dedukcji i mozolnego przedzwaniania wszystkich przewodów nie odkryłem niczego ciekawego. Wczoraj w nocy troszkę mnie olśniło, odseparowałem obwody i doszedłem od bezpiecznika, przez mostek i złącza do płytki SSFB do złacz na CN2-1i2. Będę tu szukał problemu, ale może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Może ktoś się spotkał z podobnymi objawami ?

Maszynka po załączeniu zasilania, odpala wszystko po kolei i w trakcie selftestu pali bezpiecznik F5. Napięcia na wyjściu z trafo OK, napięcia w punktach kontrolnych i na wyjściach ok, wszystkie drivery też ok, wszystkie cewki i diody posprawdzane. Nie wiem jakie powinny być bezpieczniki(brak schematu tego kawałka) - stan zastany - zwłoczne 6,3A. [EDIT] - znalazłem - poprawne bezpieczniki 5A Wink

Przeglądałem zagramaniczne fora, ale tam też niczego ciekawego co mogło by mnie wyprowadzić z dołka nie znalazłem.

Ktoś ma jakiś pomysł? Jeśli potrzebne jakieś foty, opisy, pomiary, proszę dać znać, dorzucę i wyczerpię temat. Dostaję już szewskiej pasji, dawno mnie tak żaden sprzęcik nie docisnął do ściany. Momentami czuję się jak w "Usterce", jak by ktoś mi spłatał figla, stał za rogiem i zacieszał...

I jest jeszcze jedna rzecz, która mnie w tej maszynce nurtuje, mianowicie na CPU, dość mocno grzeją się 3 Watowe rezystory R31-R38 (światełka). Wyczytałem, że ten typ tak ma, ale czy na pewno?

Za wszelką pomoc będę wdzięczny Wink Siadam do SSFP, zobaczymy co wyjdzie...
Tymczasem pozdrawiam i miłego popołudnia życzę! Smile
Odpowiedz
#2
Yoogi napisał(a):..Nie mam i nie mogę nigdzie znaleźć schematu płytki PPB (może ktoś dysponuje?)...

No, nie mogę. Pierwsze pyknięcie na IPDB i mam schematy i to w dużej rozdzielczości!! Lenistwo czy gapiostwo?
http://mirror2.ipdb.org/files/2493/Tales...matics.pdf

A czy flipery (tzw. "łapki") działają?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Niestety, w tych schematach brak płytki PPB.
Flippery nie działają, maszynka nie chce wejść w stan gry.
Odpowiedz
#4
Yoogi napisał(a):Niestety, w tych schematach brak płytki PPB.
Flippery nie działają, maszynka nie chce wejść w stan gry.


Schemat PPB jest na czwartej karcie
Odpowiedz
#5
A wg oryginalnej numeracji na stronie 64.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#6
Cholercia, posypuję głowę popiołem... Przepraszam! Faktycznie! Jest schemacik! Smile Człowiek już stary, łysy i ślepy Wink Jak byk miałem przed oczami...

[Obrazek: centrum.jpg]
Odpowiedz
#7
Woof. Nocka nad skrzynią i są efekty. Dziękuję Wszystkim Smile

Schemacik pomógł, zdaje się, że wszystko gra jak należy. Poza jednym :
Cewka podnosząca balla z podajnika (ball relase), załącza się przy starcie maszyny i odpuszcza tylko na momenty, co powoduje ze balle wypadaja losowo. Cewka sprawna (podmieniłem z inna - ten sam efekt), dioda na cewce nowa. Jak do mnie maszynka trafiła, cewka była zamontowana odwrotnie(?). Tranzystor sterujacy Q45 i pre-driver sprawne.

[edit]
Na moją logikę, cewką powinien sterować switch nr 15, kiedy ball "wypada" z podajnika, switch się załącza i cewka wywala balla. Ale tak nie jest, a switch też jest sprawny :| Zwieranie/rozwieranie switcha nie pomaga. Przewody przedzwoniłem, żaden do masy nie zwiera.
[\edit]

Ktoś ma jakiś pomysł? Bo mi już ręce opadają Smile

Pozdrawiam Wink

[edit2]

Problem znaleziony. Padła bramka w układzie DM7408N. Chwilowo zrobiłem bypassa i działa Smile

Maszynka tym samym sprawna w 99%.

Gdyby jeszcze tak ktoś - coś w sprawie tych grzejących się rezystorków...

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam Wink
Odpowiedz
#8
Yoogi napisał(a):...Gdyby jeszcze tak ktoś - coś w sprawie tych grzejących się rezystorków...

Tzn??
Jak myślisz, z jakiego powodu daje się trzywatowe rezystory a nie 0,125 W? Właśnie z powodu mocy, która ma się w tym rezystorze wydzielić. A skoro moc, to ciepło. Gdyby się nie grzały, to można by wstawić np. "ćwiarteczki" a nie można. Oczywiście wiesz, dlaczego nie można?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#9
Pinball Wizard napisał(a):A skoro moc, to ciepło.

Jasne, że tak. Po to jest, żeby się grzał. Ale moim zdaniem, grzeje się troszkę za bardzo (ogrzewa mi pomieszczenie Wink) i obawiam się, że przy dłuższej pracy może nadpalać płytę, a tego chciał bym uniknąć.

Dlatego pytam, czy to normalne w tym konkretnym przypadku, że konkretnie te rezystory się tak mocno grzeją (nie można ich dotknąć już po 15 minutach pracy).

Idąc Twoim kierunkiem moc=ciepło, rezystory 10W, które też na płycie występują powinny mieć podobną temperaturę, a są chłodne.

Myślę, że przejście na ledy ograniczy ilość prądu na tych rezystorach i problem się rozwiąże...
Odpowiedz
#10
Na początku sprawdź czy są wstawione oryginalne żarówki w/g dokumentacji
mizet102
Odpowiedz
#11
mizet102 napisał(a):Na początku sprawdź czy są wstawione oryginalne żarówki w/g dokumentacji

Może to taka sprawka

http://forum.flippery.org.pl/posting.php...te&p=22726
Odpowiedz
#12
Ty to dajesz te linki, echhhhh...
http://forum.flippery.org.pl/viewtopic.php?t=2120
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#13
:oops: :oops: :oops:
Odpowiedz
#14
Yoogi napisał(a):...Idąc Twoim kierunkiem moc=ciepło, rezystory 10W, które też na płycie występują powinny mieć podobną temperaturę, a są chłodne...
Bo czasami są obliczane na moc chwilową a nie ciągłą. Zasady są podobne, tylko traktuje się moc skuteczną jako moc średnią proporcjonalną do długości impulsów względem długości okresu. Taaaa, wiem.... EBana fizyka.

PS
EB to takie piwo...
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#15
Pinball Wizard napisał(a):EB to takie piwo...
...próbujące po takach powrócić na runek przy pomocy kampanii marketingowej wykorzystującej głównie flipery Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości