Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z oświetleniem - Lethal Weapon 3
#1
Mam problem z oświetleniem z Lamp Matrix na LW3 Data Easta. Nie świecą wszystkie lampki kontrolowane przez Lamp Matrix. Zdarzyło mi się już to wcześniej - przepalony bezpiecznik 8A (ten przy dużym kondensatorze Smile - zdaje się że F2). Teraz bezpiecznik też jest przepalony, nowy po starcie maszyny od razu się przepala - widać może krótkie mrugnięcie jakiejś lampk (pół sekund max) i gaśnie.

Poza tym global illumination świeci, flashery świecą, switche działają - można grać, tylko że tak bez lampek jakoś bez sensu Wink

Jak żyć? Pomocy!
Odpowiedz
#2
Rozłączyc złączki CN6 i CN7 i sprawdzić, czy dalej pali bezpiecznik.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Po odłączeniu nie wywala. Dla pewności - to ten bezpiecznik przy niebiesko białym kabelku Smile
Odpowiedz
#4
To teraz szukaj zwarcia w lamp matrix. Najpewniej gdzieś znajdziesz zetknięte końcówki na oprawce do żarówki #44 (tej z metalowym cokołem).
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
W sensie ze gdzieś pod plauyfieldem się mogło zrobić zwarcie? Jak nie znajdę to da się jakoś testować na którym rzędzie / kolumnie jest zwarcie?
Odpowiedz
#6
Tak, pod playfield'em. Testować można. Ja to robię za pomocą zasilacza warsztatowego z ograniczeniem prądu. Multimetrem kiepsko to wychodzi. Zasilacz ustawiam na 6 V i plus przykładam kolejno do kolumn a minus do rzędów. Albo innymi słowy plus do styków CN7 a minus do CN6.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Dobra, w końcu mialem czas do tego usiąść. Okazuje się, że mam ograniczone możliwości poznawcze Wink Nie znalazłem zwarcia więc sprawdziłem jeszcze raz motyw z rozłączeniem kabelków. Po odłączeniu kabelków dalej pali bezpiecznik. Help!
Odpowiedz
#8
[quote="theadam"]Dobra, w końcu mialem czas do tego usiąść. Okazuje się, że mam ograniczone możliwości poznawcze Wink Nie znalazłem zwarcia więc sprawdziłem jeszcze raz motyw z rozłączeniem kabelków. Po odłączeniu kabelków dalej pali bezpiecznik. Help![/quote




Może tranzystory które sterują poszczególnymi gałęziami oświetlenia (tranzystory oznaczone na schemacie ideowym OD Q 64 do Q 79 na płycie cpu board może któryś z nich powoduję to zwarcie???
Odpowiedz
#9
Być może. Znasz się na tych? Chcesz pomóc? Jak wyceniasz swoją pomoc z tym związaną? Smile Napisz może na priv Smile
Odpowiedz
#10
Hejos,
podeszliśmy z Leszkiem to tematu. Puknęliśmy z jednej i drugiej strony, kopnęliśmy z trzeciej i nie pomogło Smile
Czy ma ktoś jakieś wskazówki? Jeżeli nie, to może jest tutaj jakiś specmajster z Poznania?
A jeżeli nie to, może ktoś chciałby otrzymać pocztą płytę? Należałoby mi wytłumaczyć którą należy w tym celu wykręcić.

Ratunku! Wink
Odpowiedz
#11
Kołobrzeg to peryferia Poznania, nieprawdaż? :mrgreen: Wykręć tę największą.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#12
Okej, szczegóły ustale na prive, a tutaj publicznie zapytam z ciekawości: ta największa to CPU (ta do której m.in. podłączone są te złączki CN7 i CN6)? Gdzieś w internetach stoi, że jeżeli po odłączeniu tychże wtyczek pali bezpiecznik, to coś zwiera na płycie zasilającej. Pewnie oczywiście wyśtepuje tutaj jakieś kompletne niezrozumienie tematu z mojej strony, no ale zawsze można zapytać licząc, że stanie się trochę mniej głupim w temacie Wink
Odpowiedz
#13
Tak, ta największa to CPU. Owszem, idzie o zwarcie, ale właśnie na CPU a nie w zasilaczu. Chyba, że pali się bezpiecznik przed zasilaczem. Mógłbyś dla pewności odczytać numer bezpiecznika, wiedzielibyśmy więcej, bo z pewnością nie jest to F2, jak napisałeś na początku..
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#14
Pinball Wizard napisał(a):Tak, ta największa to CPU. Owszem, idzie o zwarcie, ale właśnie na CPU a nie w zasilaczu. Chyba, że pali się bezpiecznik przed zasilaczem. Mógłbyś dla pewności odczytać numer bezpiecznika, wiedzielibyśmy więcej, bo z pewnością nie jest to F2, jak napisałeś na początku..

Panie Tomaszu chodziło o obwód zasilania lamp 18V tam są jakieś dwa mostki oraz kondensator .Czy w przypadku uszkodzenia któregoś z tych elementów będzie paliło ten bezpiecznika jeżeli złączki CN6 i CN7 będą rozłączone.Znalazłem w necie gotowy zamiennik ,ale nie chciałbym narażać Adama na koszty, dlatego może pan zaopiniował by nasze przypuszczenia odnośnie tej usterki.


Tu pod tym linkiem znalazłem gotowy zamiennik tego elementu

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&...Hqcv02uvOQ
Odpowiedz
#15
Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę na to, że z tego obwodu jest również zasilany stabilizator +12 V na płytce zasilacza, więc po spaleniu tego bezpiecznika nie ma w maszynie również stabilizowanego napięcia 12 V. Jeżeli ten stabilizator jest uszkodzony, to może powodować zadziałanie bezpiecznika. Jeżeli chcemy wyeliminować uszkodzenie CPU, to należy rozłączyć wtyczkę CN4 na płycie CPU, która dostracza +18 V do tej płyty. Jeżeli bezpiecznik wciąż się pali, to uszkodzenia nie szukamy na CPU tylko wcześniej (licząc kolejność od transformatora do CPU). Teraz zdejmujemy złączkę CN1 na płytce zasilacza. Jeżeli bezpiecznik wciąż się pali, to możemy mieć uszkodzony mostek lub ten duży kondensator. Tylko jeden z tych mostków (wg schematu BR1, ale nie wiem, który to jest) zasila lamp matrix, więc nie ma sensu wymieniać obu. Proszę opisać obserwacje, to ruszymy dalej.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości