Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
no fear problem z magnesem
#1
po naprawie GI ktore super juz dziala podlaczam wszystko i nagle po odpaleniu środkowy magnes jest non stop włączony.
test opto pomyslny.
jak wylaczylem magnes na tescie to i tak ciagle dzialal
wymienilem tranzystor q84 ale nic ot nie dalo.
teraz opisze inne dziwne zachowania
podczas jednego wlaczenia chwile nic sie nie dzialo a potem wywalilo bezpeicznik f112. wlozylem nowy bezpiecznik i wszystko dziala ok (oczywiscie poza magnesem ktory caly czas buczy)
Z dziwnych rzeczy ktore sie dzialy to raz zaczelo migac GI i knocker zaczal blyskawicznie si eporuszac w gore i w dol ( szybko wylaczylem maszyne) po ponownym wlaczeniu bylo ok.
na pewno czasem nie ma styku na tej plytce na ktorej sa baterie (nie dzialaly zadne lampki pod playfieldem poruszalem i zaczelo dzialac) mam dziwne wrazenie ze to ten kwadratowy oklad gdzies nie styka ale nie za bardzo mam jak to sprawdzic...

Sprawdzilem i wyglada na to ze tranzystor q61 niedomaga. Ale to jeszcze sprawdze.

co robic?
Mezik
Odpowiedz
#2
Nie wiem, czy nie pomyliłeś się w pisaniu, ale za środkowy magnes odpowiada tranzystor Q64 a nie Q84. Jeśli wymiana tego tranzystora nic nie zmieniła, to sprawdź tranzystor, który steruje Q64 czyli Q63 (TIP102) i Q61 (2N5401) - taki mały. Jeśli tranzystory są OK a magnes dalej trzyma, to wylutuj tego malucha (Q61). Jeśli magnes puści, to masz uszkodzony układ U5 (74LS374).
Jeśli chodzi o układ ASIC (ten duży kwadratowy na płytce CPU), to warto go wyjąć, popsikać podstawkę i kostkę Kontaktem i włożyć ponownie. Rób to ostrożnie, właściwie wyprofilowanym drutem jeśli nie masz odpowiedniego narzędzia, bo rozłamanie narożnika podstawki może pogorszyć kontakt (osłabić docisk).
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Oczywiscie ponylilem sie przy pisaniu, chodzilo mi o q64 ale daje glowe ze to tip36c. Narzedzia nie mam wiec sie za to nie zabieram bo ino spie..... Smile troche sie pogubilem w tych tranzystorach. Na jednej lini od tego magnesu mam q64 potem q63 oraz malutki q61 zgadza sie? I jesli jakikolwiek zawodzi to magnes nie dziala. Ok bede po 16 dzialal!
Mezik
Odpowiedz
#4
mezik napisał(a):...Na jednej lini od tego magnesu mam q64 potem q63 oraz malutki q61 zgadza sie?...
Tak.
mezik napisał(a):...I jesli jakikolwiek zawodzi to magnes nie dziala...
Niezupełnie. Magnes może łapać stale lub nie działać w ogóle. Zależy od rodzaju uszkodzenia. Ale tylko te trzy elementy oraz układ U5 (plus rezystory wokół nich - ale te rzadko padają) mają z tym związek.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
Oczywiscie nie mogl popsuc sie zaden z trzech 3-nozkowych tranzystorow (ktore jak juz wylutowalem zeby sprawdzic to wlutowalem nowe) musial oczywiscie spiepszyc sie 20 nozkowy uklad! Masakra, no ale juz wszystko smiga, przynajmniej donpojawienia sie kolenej usterki! Dzieki za podpowiedz.
Mezik
Odpowiedz
#6
Anyway.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości