Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Road Show problem z flash-ami
#1
Pojawił sie problem z flashami tymi na tylnej ściance za głowami, jest tak że włącze maszynę i dwa od razu się świecą, pierwszy i trzeci, aż stopiło klosze Undecided wcześniej te na playfieldzie po prawej stronie zapaliły się nie gasły, ale wymieniłem wszystkie tranzystorki i bylo przez jakiś czas ok, i znowu problem powrócił tyle że z tymi z tyłu :evil:
Odpowiedz
#2
Ja mialem podobny problem. Wymienilem tranxystor i wszystko dzialalo jak trzeba przez 2h Smile wymienilem znowu i dziala do dzisiaj
Mezik
Odpowiedz
#3
to spróbuje jeszcze raz wymienić :-D
Odpowiedz
#4
Flasher, to żarówka o dość dużej mocy i w dodatku zasilana napięciem dwukrotnie wyższym od nominalnego. Nie przepala się, bo jest zaświecana na krótką chwilkę. Ale jak się przepali, to potrafi spowodować zwarcie (taka uroda konstrukcyjna, nie należąca do rzadkości wśród żarówek) i wówczas pada tranzystor. Po wymianie żarówki flasher świeci stale, jednak przez dość krótki czas ponownie się przepalając oraz topiąc często oprawkę (jak zauważył wcześniej mucha). Oczywiście jedyna metoda, to wymiana tranzystorów. Odradzam jednak wstawianie żarówek samochodowych na 12 V o identycznym cokole! One pobierają dwukrotnie więcej prądu! Tylko oryginalne "89" lub "906".
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
Super dzięki,

a zapytam jeszcze, czy ma znaczenie że w manualu jest podany tranzystor TIP102 NPN, a ja wlutowałem TIP102 G41BW VW , CHN323, ??
Odpowiedz
#6
Te dodatkowe oznaczenia na tranzystorze (o ile dobrze Cię zrozumiałem) nie mają znaczenia. Ma być TIP102 lub inny Darlington o napięciu CE 100 V i prądzie kolektora 8 A np BDX53C.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Pinball Wizzard napisał(a):Te dodatkowe oznaczenia na tranzystorze (o ile dobrze Cię zrozumiałem) nie mają znaczenia. Ma być TIP102 lub inny Darlington o napięciu CE 100 V i prądzie kolektora 8 A np BDX53C.

TAk, chodziło mi o te dodatkowe oznaczenia
Dziękuję za pomoc :-D
Odpowiedz
#8
Zawsze do usług.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#9
zapomniałem dokończyć temat, tranzystory wymienione i jest OK. :-D
Odpowiedz
#10
Nie mogło być inaczej. :lol:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#11
Pinball Wizzard napisał(a):Nie mogło być inaczej. :lol:

zmyliło mnie to, że 2-3 gry przed opisaną przeze mnie usterką wymieniąłem wszystkie tranzystory na tej płytce ;-)
Odpowiedz
#12
odświeżam,
regularnie pojawia się problem z tymi samymi flashami, czyli z tyłu z dwoma żółtymi i jednym przy prawej rampie, co może być przyczyną że szlak trafia ciągle te same tranzystory ??
Odpowiedz
#13
A flashery to napewno 89 lub 906 o mocy ok 9 W? Widziałem już wstawione samochodowe żarówki o mocy 20 W. Skutek łatwo sobie wyobrazić.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#14
A widzisz, im się nie przyglądałem, tylko od razu wściekałem się na tranzystory, jutro sprawdzę i napiszę.
Dzięki
Odpowiedz
#15
na jednej żarówce jestem w stanie odczytać 8,97W, na dwóch pozostałych nie Undecided tylko że te dwie pozostałe mają grubsze to uzwojenie które daje światło,
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości