Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamiennik cewki L1 w 24 switch opto board -= DRACULA=-
#11
Co było podstawą do wymiany cewki?

Diagnoza usterki przy pomocy oscyloskopu byłby banalna bez niego będzie trochę utrudniona.

Może w na początek jak układ (24-opto)działa.
Jest to układ prostej bariery świetlnej z falą nośną.
1. Układ zasilany jest z 12V.
- sprawdzić czy jest 12V na U1 nóżka 8 i U3 nóżka 8

2. Układ U3 pracuje jako generator fali nośnej (częstotliwość około 40kHz), sygnał z wyjścia U3 zasila diodę nadawczą LED.
Zasilenie diody falą nośną a nie stałym sygnałem ma na celu uniknięcie wpływu światła zewnętrznego na działanie bariery.
Jeżeli dysponujemy oscyloskopem lub miernikiem częstotliwości to sprawdzamy sygnał U3 nóżka 3 (sygnał prostokątny o f= około 40kHz).
W przypadku braku sygnału diodę nadawczą zastępujemy na chwilę rezystorem 100 omów i ponownie sprawdzamy sygnał.
Jeżeli dalej brak to uszkodzony jest układ U3, jeżeli pojawi się to znaczy że uszkodzona jest dioda nadawcza.
Jeżeli nie dysponujemy powyższymi przyrządami to sprawdzamy tylko zwykłym miernikiem uniwersalnym czy dioda nadawcza nie jest uszkodzona.

3. Sygnał świetlny dociera do fototranzystora i dalej podawany jest na wejście układu U1.
Układ U1 to specjalizowany wzmacniacz i detektor nośnej dla układów zdalnego sterowania.
W przypadku obecności fali nośnej na wejściu na wyjściu U1 nóżka 1 powinno być napięcie 10V a gdy na U1 nóżka 1 jest stan wysoki (napięcie >10V) to na kolektorze powinno być napięcie 0V.
Gdy tak nie jest to uszkodzony jest tranzystor Q1.

5. Jeżeli sygnał na Q1 jest poprawny to należy sprawdzić diodę D2 i wymienić transoptor U2.

Na początku należałoby sprawdzić poprawność okablowania.
Można też do testów podpiąć dowolny przełącznik zwierny do nóżek 4 i 5 transoptora U2 i menu testu switch matrix sprawdzić czy reaguje poprawnie.

Pozdrawiam
JarekC

P.S.
Sposób postępowania opisany tylko na podstawie schematu, wiec mam nadzieję że nie popełniłem gdzieś błędu.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości