Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Last Action Hero problem z magnesami
#8
mezik napisał(a):A z jaka orientacja? Gdzie plus gdzie minus?
Albo jaki to typ kondensatora ma byc

Niepolarny, np MKT albo taki

mezik napisał(a):Tak sie jeszcze zastanawiam bo generalnie ten kondensator mial rozwiazywac problem palacego sie bezpiecznika F9 ktory u mnie sie nie przepala. Jedynie przepala sie ten nieszczesny bezpieczniknod jednego magnesu. A czy chip moze byc strzelony ktory tym zarzadza?

To nie tak. Ten kondensator (ja nie jestem o tym przekonany) ma uwalniać wejście zegarowe scalaka od przypadkowych impulsów, które pojawiają się w gąszczu przewodów pod playfield'em i które mogą się przenosić na to wejście powodując przypadkowe zadziałanie magnesu. Ponieważ system (procesor, program) o tym nie wie, więc nie wyłączy magnesu, skoro go nie załączył. I tak magnes będzie działał aż do spłonięcia tranzystora lub uzwojenia a najczęściej jednego i drugiego (co prawda magnes ma wbudowany wyłącznik termiczny, ale on jednak nie zabezpiecza uzwojenia w stu procentach), a w efekcie do spalenia bezpiecznika.
Nie zgadzam się z opinią, że ten kondensator ma wpływ na jeden określony magnes a na pozostałe nie ma. Te przypadkowe impulsy "atakują" również wejścia danych (aktywne są jedynie trzy D1, D2, i D8) a warunkiem zadziałania magnesu jest pojawienie się na którymś z wejść danych stanu wysokiego (napięcia +5 V) i w tym czasie podanie impulsu zegarowego. Wyłączenie magnesu nstępuje po pojawieniu się impulsu kasującego na nóżce 1 (dokładniej ma się pojawić stan niski - napięcie 0 V). Normalnie impulsy te wysyła procesor, i gdyby nie impulsy zakłócające, wszystko było by OK.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości