Forum Flipperowe
Jungle Lord niedziałające switche - Wersja do druku

+- Forum Flipperowe (https://forum.flippery.org.pl)
+-- Dział: Warsztat (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=107)
+--- Dział: Awaria! - prośba o pomoc (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Wątek: Jungle Lord niedziałające switche (/showthread.php?tid=1107)

Strony: 1 2


- Jarnie - 05/10/2014

Pinball Wizard napisał(a):Sprawdzić, czy na złączkach ten rząd również nie działa.

Robi się to zwierając (dotykając) diodą (np 1N4007) piny ze złączki 2J2 z pinem odpowiedzialnym za ten rząd.

Można to monitorować za pomocą testu SWITCH TEST.

Niestety, brak reakcji na opisany powyżej test. Zarówno przy zdjętych jak i zamontowanych wtyczkach. Nie mogę wzbudzić żadnego switcha w ten sposób. Przypominam, że w teście wyświetlają się wszystkie switche z 8 rzędu.

Już głupi jestem... Undecided


- Pinball Wizard - 05/10/2014

Może diodę w złym kierunku miałeś?


- Jarnie - 05/10/2014

próbowałem w obydwu kierunkach, poza tym w teście zwartych switchy wyświetla się również nr 48 opisany jako "not used"


- Pinball Wizard - 05/10/2014

Maszyna zareaguje na zwieranie diodą tylko w stanie gry lub w teście, ale to na pewno wiesz. Dla upewnienia się zapytam, czy jeden koniec diody dotykał pinów ze złączki 2J2 a drugi pinów ze złączki 2J3? Jeżeli tak, to układ nie może nie reagować na takie zabiegi, bo pod playfieldem już niczego innego niż switche z diodami nie ma (oczywiście w switch matrix). Jeżeli maszyna "widzi" zamykane switche na playfieldzie, to musi widzieć również diodę na złączkach. Nie ma tu znaczenia, czy wtyczki masz założone na "grzebienie" czy nie.


- Jarnie - 05/10/2014

Pinball Wizard napisał(a):Jeśli rząd dalej nie działa, to (zakładając, że bufory IC16 i IC15 są sprawne) uszkodzenie jest "przed" buforami patrząc z perspektywy mikroprocesora, czyli PIA.

źle dotykałem Undecided

w teście z diodą ten rząd nie działa, jak mam rozumieć, że uszkodzenie jest "przed buforami"..?


- Pinball Wizard - 05/10/2014

Najprawdopodobniej tak. "Przedzwoń" dla pewności ścieżki od IC11 (PIA) do buforów. Jeśli są w porządku to wymień PIA.


- Jarnie - 05/10/2014

które...? te obok wymienionych scalaków, czy wszystkie..?


- Pinball Wizard - 05/10/2014

Jeśli nie ma podejrzanych śladów mechanicznych, które mogłyby świadczyć o uszkodzeniu ścieżek, to możesz ten krok pominąć i od razu "pruć" IC11.

EDIT

Warto by też woltomierzem zmierzyć napięcia na pinach złącza 2J3 przy zdjętej wtyczce - na każdym powinno być 5 V.


- Jarnie - 05/10/2014

mając płytkę na stole sprawdziłem C48 bo wyglądał podejrzanie i okazuje się, że ma zwarcie... widzę idąc po ścieżce, że prowadzi do pina, który odpowiada za niedziałający rząd, czy to może być przyczyna...?

napięcie o którym piszesz to stałe, czy zmienne..?


- Pinball Wizard - 05/10/2014

Jarnie napisał(a):mając płytkę na stole sprawdziłem C48 bo wyglądał podejrzanie i okazuje się, że ma zwarcie... widzę idąc po ścieżce, że prowadzi do pina, który odpowiada za niedziałający rząd, czy to może być przyczyna...?

To JEST przyczyna.

Jarnie napisał(a):napięcie o którym piszesz to stałe, czy zmienne..?

Stałe.


- Jarnie - 05/10/2014

w spisie części jest .01 MF

to znaczy 0.01 ?


- Pinball Wizard - 06/10/2014

Tak, to znaczy 0.01uF (mikrofarada) lub inaczej 10nF (nanofaradów). Ale układ ruszy i bez niego. Ten kondensator przeciwdziała zakłóceniom i jego brak nie uniemożliwia działania maszyny.


- Jarnie - 06/10/2014

Wszystko gra !

BTW: dużo się nauczyłem przy tej usterce Idea

Dzięki Tomku :!:


- Pinball Wizard - 07/10/2014

Zawsze do usług.