Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początkujący mechanik - co mu potrzeba aby naprawic flippe
#1
Po 1 sierpnia ruszam z przygotowaniami do turnieju, nie mam pomocy elektronika, zostaje tata ktory sporo potrafi ale nie ma czasu, wiec musze i chce sam sie w koncu nauczyc a do tego potrzeba narzedzi a wiec co mam kupic bo chce miec swoje Smile

Chcialbym pogrzebac w glowie a nie jak do tej pory na i pod playfieldem, srubokrety, klucze calowe itp mam, wszystko co potrzebne do rozebrania playfieldu do golej deski i ponownego zlozenia, chyba ze znacie jakies fajne przydatne narzedzia to podrzucie linka najlepiej z allegro.

z tego co wiem to:

- miernik
- lutownica
- odsysarka ?
- pierdoly do lutowania (cyna, kalafonia)

1. jakie mostki ida do flipperow ? bo to bedzie moj pierwszy temat do ugryzienia
2. jakie czesci elektroniczne sa czesto uzywane ? chcialbym zrobic zapasy
3. gdzie kupic w dobrej cenie bezpeicniki
4. nagrywarka do stalakow ? jaka kupic zebym mogl zmienic jezyki w tych co trzeba albo wgrac nowe wersje, jakie i gdzie kupic stalaki do nagrywania (kilka sie przyda na probe), czym to sie kasuje
5. jakie czesci elektroniczne sa jeszcze czesto uzywane ?
Odpowiedz
#2
marcinkg napisał(a):- miernik

Nie oszczędzaj na mierniku (zwanym multimetrem). Kup dobre urządzenie za min. 100PLN. Można kupić najtańszy multimetr za 30PLN, ale to będzie gówno, które daje wyniki z bardzo dużym poziomem tolerancji.

marcinkg napisał(a):- lutownica

Jak wyżej. Kup stację lutowniczą z kontrolą temperatury. W miarę dobrą można kupić za około 120 PLN. Nie warto inwestować w transformatorówkę, bo tym się trudniej lutuje. Do tego przyda się gąbka do czyszczenia grotu.

marcinkg napisał(a):- odsysarka ?

Ja mam najtańszą jaką znalazłem i działa dobrze. [/quote]

marcinkg napisał(a):- pierdoly do lutowania (cyna, kalafonia)

Do lutowania płytek kup cienką "cynę" 0,25 mm lub mniej. Kalafonia jest niepotrzebna. Do lutowania kabli itp. lepsza będzie cyna nieco grubsza, max 1,5mm.

marcinkg napisał(a):1. jakie mostki ida do flipperow ? bo to bedzie moj pierwszy temat do ugryzienia

Nie pamiętam max. prądu, ale to chyba było 50A. Czyli mostek z 200V i 50A. Są to maxymalne wartości jakie mostek obsługuje. Jeśli kupisz większe to nic się nie stanie.

marcinkg napisał(a):2. jakie czesci elektroniczne sa czesto uzywane ? chcialbym zrobic zapasy

Nie mam zbyt dużego doświadczenia by na to odpowiedzieć. Generalnie jak się wymienia mostki, to dobrze też wymienić kondensatory. Jest jeszcze stabilizator napięcia, który też pada. Ja jeszcze użyłem diody podczerwieni i transoptory szczelinowe.

marcinkg napisał(a):3. gdzie kupic w dobrej cenie bezpeicniki

Meditronik na Wierniczej w Warszawie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

marcinkg napisał(a):4. nagrywarka do stalakow ? jaka kupic zebym mogl zmienic jezyki w tych co trzeba albo wgrac nowe wersje, jakie i gdzie kupic stalaki do nagrywania (kilka sie przyda na probe), czym to sie kasuje

O tym było w tym wątku.
Odpowiedz
#3
Początkujący mechanik - co mu potrzeba aby naprawic flippera


Zapału do pracy :mrgreen: tego jak widać tobie nie brakuje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-P


Kolega" Dyleck" wszystko dokładnie zreferował w swoim poście
Odpowiedz
#4
macie sprawdzony miernik ?, chodzi o konkretny model, bo ten co teraz to badziewie straszne
Odpowiedz
#5
Ja używam:
- multimetru MY-68 - posiada różne opcje pomiarów od AC/DC (nie trzeba przełączać granic - ma to w automacie) przez rezystancję, test zwarcia, test diody (napięcie około 600mV), pojemność kondensatorów (są różne odmiany - ja mam przełącznik nF/uF - inne działają z automatu), częstościomierz (chyba do 200kHz), test wzrostu napięcia stałego w tranzystorach PNP/NPN, do amperomierza.
- lutownica (na razie transformatorowa, choć igłówka + stacja by się przydała)
- odsysarka - najprostrza
- umiejętność czytania schematów oraz aplikacji układów
- (co najważniejsze) zapał
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości