Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T2 switch-matrix
#1
Pytanko, bo przestała działać cała kolumna 4 czyli bumper'y, slingshot'y i boczne stand-up'y.
Przewód sprawdzony miernikiem, nie jest przerwany.
Jak można poszukać przyczyny? Czy możliwe, że U20 do wymiany?
Lord of The Rings, Sinbad, The Avengers, Pinball Champ '82, Capt. Fantastic, Mata Hari, Grand Lizard, RoGo, Game of Thrones PM
Odpowiedz
#2
Opisałem to w artykule o Switch matrix.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Racja, pamiętałem o flipperach i o resetach...
Sprawdziłem i dorobiony przewodzik z diodą na tę okoliczność zapewne jeszcze się przyda Smile 

Nie reaguje pin 4 na J207. Płyta CPU wróciła z "Radomia" jakiś czas temu i wszystko było ok, ale nagle przestało.
Czy to oznacza, że zanim wezmę się za U20, trzeba sprawdzić płytę, lutowanie, podzespoły ze schematu, itp.?


Załączone pliki Miniatury
   
Lord of The Rings, Sinbad, The Avengers, Pinball Champ '82, Capt. Fantastic, Mata Hari, Grand Lizard, RoGo, Game of Thrones PM
Odpowiedz
#4
Żaden pin złącza J207 nie ma na nic reagować. Normalnie wyjścia układu U20 są w stanie wysokim i wysyłają b. krótkie impulsy L widoczne na oscyloskopie. Jeżeli brak impulsów to sprawdzić, czy U20 jest sterowany(chyba z U14), uszkodzony U20 lub płytka została potraktowana elektrolitem z baterii.
mizet102
Odpowiedz
#5
Ja z kolei z relacji DAL. CG zrozumiałem, że brak jest impulsów strobujących na pinie 4 złączki J207. Wniosek - U20 do wymiany. Warto jednak przed uruchomieniem maszyny po wymianie sprawdzić, czy nie ma jakiegoś zwarcia na przewodzie GRN-YEL zwłaszcza do +12 lub do jakiejś cewki. Można też przemierzyć rezystor R70 na CPU. Nie mając oscyloskopu nie stwierdzisz obecności impulsów strobujących, ale multimetr powinien pokazać (przy uszkodzonym U20) 12 V. Nie pamiętam, jaką wartość napięcia pokazuje multimetr na sprawnym U20, ale możesz sam to stwierdzić mierząc wszystkie piny na J207. Jeżeli masz ślady od elektrolitu, to może być kiepsko.

PS
Przyrządzik zrobiłeś fajny, ja dodałbym jeszcze jakiś kolor z jednej strony diody, bo nie pamiętałbym gdzie anoda a gdzie katoda.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#6
U20 wymieniony i kolumna wróciła do gry. Bardzo dziękuję za pomoc.

***NAPRAWIONE***
Lord of The Rings, Sinbad, The Avengers, Pinball Champ '82, Capt. Fantastic, Mata Hari, Grand Lizard, RoGo, Game of Thrones PM
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości