Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AWARIA DATA EAST PO UPADAJĄCYM WYŚWIETLACZU
#1
Witam serdecznie

Otóż jakiś czas temu wszedłem w posiadanie flipera datowskiego. Po spaleniu wyświetlacza (efekt podnoszenia napięcia na umierającej plaźmie...).

Uszkodzenie objęło płytę PCB-zasilającą. I tu poradziłem sobie po przez zakup używki. Przełożyłem do innego flipera Data East. I jest ok.

Uszkodzenie objęło też płytę główną obsługującą tranzystory-cewki. Tu spalony był układ banku pamięci (podmieniłem trzy pożyczając od znajomego, z takiego samego tytułu:Batman Tima Burtona. Lecz pewnie trzeba by było nagrać mu nowe. Niestety nie posiadam programatora do wgrywania :-).

I powymieniałem wszelkie sprawdzone i uszkodzone tranzystory. Nie było tez układu obsługującego dzwięk. Zdobyłem i wymieniłem. I jeszcze tam coś, co rzucało się w oczy jako upalone. Między innymi. Jakaś dioda.

Wiedząc że wyświetlacz plazmowy może być uszkodzony, i mieć założone "inne" ograniczniki napięcia.

Płytę PCB główną aby sprawdzić. Włożyłem do sprawnego flipera (znajomego). O tym samym tytule.

Fliper się odpalił. Wyświetlił numer oprogramowania. Ale zarówno na wejściu do menu serwisowego testów, jak i na włączonym fliperze, wydaje on oznaki samoistnego i nieustającego załączania się wszelkich cewek na fliperze. Taka jakby "zwara" załączania się all. cewek lub swichy?

Nie wiem co dalej z płytą może być nie tak? Ale chyba to już przerosło moją skromną wiedzę początkującego elektronika :oops:

Dotarłem do sedna i zarazem pytania? Czy podjął by się ktoś sprawdzenia tej płyty PCB oraz niezainstalowanego wyświetlacza po awarii. I czy może było by najlepiej wymontować "wszystkie płyty od tego flipera i przesłać je do któregoś z kolegów wraz z wyświetlaczem?

Ewentualnie ile to może max kosztować :-) Lub jakies porady kolegów? Za wszystko z góry dziękuję

Z góry dzięki za informację bo chciał bym ten fliper batmana postawić na nogi. Pozdrawiam. Szymon
Odpowiedz
#2
W tym batmanie objaw wyświetlenia numeru seryjnego flipera nie oznacza sprawnej płyty głównej. Czy na demie migają prawidłowo żaróweczki od punktacji (dot matrix lamp) jeśli nie to podejrzewam że program jednak nie startuje a to że przez chwilę na wyświetlaczu pojawia się numer seryjny to objaw sprawnego wyświetlacza. Na wyświetlaczu zabudowany jest cały kontroler wraz z cpu, pamięcią ram oraz programem grafiki w pamięci eprom.
Odpowiedz
#3
Na tej płycie po załączeniu flipera pojawia się numer seryjny, wyświetlacz ładnie działa. Jednak załącza się wszystko co dotyczy cewek. Przyciski od coina, cewki szaleją. Że nawet nie idzie nabić coina. Oświetlenie działa prawidłowo.


Dzisiaj wziąłem inną płytę data east zepsutą . I poprzekładałem troszkę części myśląc że może ta odpali. Ale na tej drugiej jest tak jak opisałeś.

Załącza się tylko numer seryjny wyświetlacza. Fliper mówi a'im Batman. Dwie diody na płycie się palą. Wyświetlacz gaśnie, i nawet podświetlenie coina się nie pali. I nic dalej nie idzie.

Nie wiem którą płytę bardziej się opłaci, i przede wszystkim "szybciej naprawić"? Chyba że to bez znaczenia?
Odpowiedz
#4
Istnieją 3 wersje płyt Data East i są kompatybilne w dół.
Tzn na Ver3 uruchomi się Ver1, ale w drugą stronę już nie jest takie to proste.
O ile pamiętam to Ver1 była tylko w maszynie Laser War.
mizet102
Odpowiedz
#5
Pierwsza płyta która startuje z programem ,ale robi się tzw" zwara-załączająca samoistnie wszystkie punkty cewka-switch" to oryginalna płyta od tego flipera batman.

A druga którą próbowałem naprawić i podmienić. To niebieska płyta data east z 1994r od tytuły GnR. Więc raczej o 4 lata młodsza. Bo pierwsza jest datowana na 1990r. Niestety pomimo przelutowania kilku ważnych podzespołów, i kilku tranzystorów. Ta płyta wcale nie startuje.


Mam tylko multimetr. I z braku dostatecznej wiedzy z dziedziny elektroniki specjalistycznej, oraz urządzeń typu oscyloskop,czy sondy pomiarowe. Płyty i wyświetlacz będę wysyłał po niedzieli do specjalisty. To po naprawie napiszę w wątku co było uszkodzone. I czy maszyne udało sie postawić na nogi. Może to przydać się później osobom którym przez padający wyświetlacz, aby zniwelować chwilowy "efekt jego słabnięcia" ktoś podkręcał , lub będzie chciał podkręcać napięcia znamionowe. I potem będzie wiedział jakie tego są "konsekwencję"....

Już na pewno na tą chwilę wiadomo, że po takim "wystrzeleniu wyświetlacza". Wymieniłem całą płytę PCB-zasilającą. Bo były tam spalone zarówno tranzystory, jak i cała masa innych podzespołów.

I na pewno "strzelona" jest PCB-główna.

Oraz nie wiem jeszcze jak specjalista obejrzy wyświetlacz wraz z elektroniką. Gdzie jak na razie kupiłem nowiutki panel plazmowy który trzeba wymienić na nowy. A z elektroniką wyświetlacza jeszcze trzeba przepatrzeć dokładnie.

Sprawdziłem reszte płyt pcb flipera (te dolne). I te są w pełni sprawne.

Więc nie polecam nikomu podkręcania upadających wyświetlaczy. Bo problem potem jest dość rozległy i na pewno kosztowniejszy ,aniżeli wymiana na czas słabnącej plazmy !
Odpowiedz
#6
Na razie nic więcej nie piszę, bo części są wysłane do specjalisty. Płyta główna PCB z Batmana 3.0 Oryginalna. Ta co się wszystko na niej załącza, ale program startuje.
Oraz dodatkowa wysłałem też profilaktycznie uszkodzoną zieloną płyta główna od GnR ver.2.0( jaką miałem kiedyś kupioną na części zapasowe) w nadzieji że może ją się też uda naprawić, i będzie w przyszłości na zapas.

Wysłałem też cały oryginalny zespół elektroniczny wyświetlacza plazmowego ze starym panelem DMD oraz dwiema taśmami. Plus nowy panel DMD plazmowy 16 x 128 jaki kupiłem swojego czasu za 450zl.




Na razie specjalista od tygodnia walczy z tymi częściami, i trzymam za niego mocno kciuki wierząc że da radę, bo to jeden z najlepszych speców od fliperów ! Jeszcze nic konkretnego nie wiadomo. Poza tym że ten nowy panel DMD okazał się być niesprawny. I po przelutowaniu w miejsce starego nie chce działać. Co mnie zdołowało bo dałem za niego sporą sumkę.
A stary panel przełożony z powrotem też ponoć słabnie z dnia na dzień. I nie wiadomo jeszcze co z nim będzie. Liczę jednak że może da radę jeszcze pograć.

Z płytami PCB jeszcze nie ma finalnej informacji. Jak coś będę informował na bieżąco, jakie wyszły "konsekwencje" po awarji flipera.
Przestrzegam wszystkich przed podkręcaniem jakich kolwiek napięć znamionowych we fliperach.
Odpowiedz
#7
Kolego, panel należy sprawdzić przed wlutowaniem...
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#8
Krzychu post_id=35264 time=1575613586 user_id=1071 napisał(a):Kolego, panel należy sprawdzić przed wlutowaniem...

Jak to zrobić bez lutowania? Aby była pewność że jest sprawdzony? Twoim zdaniem?
Odpowiedz
#9
też ja sam jestem ciekaw jak to możliwe :roll:
mizet102
Odpowiedz
#10
Ja testuję szkło zasilając je z 230VAC przez rezystor 470k 5W. Jeśli się zaświeci jakiś punkt to można wlutować.
A trafiały mi się nowe wyświetlacze niesprawne.
Odpowiedz
#11
Oczywiście, że może się trafić nowy i niesprawny panel.
mizet102
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości