Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
White Water - czy wyświetlacz kończy już swój żywot?
#1
Jako, że to moja pierwsza maszyna to się wszystkiego dopiero uczę.

Od samego początku wyświetlacz nie chodził idealnie - generalnie zazwyczaj "obcina" górę wszystkich grafik. Troszkę to raziło w oczy, ale na razie człowiek chciał się nacieszyć sprzętem, więc po prostu grałem, mając gdzieś na uwadze, że kiedyś się trzeba będzie tematowi przyjrzeć.

Wyświetlacz wygląda w ten sposób:
https://photos.app.goo.gl/DaHHxR3xptm79cN59 (mam nadzieję, że dobrze link zsharowałem i będą zdjęcia i film widoczne).

Natomiast jestem teraz po lekturze wątków tu na forum, takich jak np:
http://forum.flippery.org.pl/viewtopic.php?f=53&t=2314
http://forum.flippery.org.pl/viewtopic.php?t=2224
Kilku wątków na pinside.com i jeszcze przeglądnąłem to:
http://pinwiki.com/wiki/index.php?title=...g_Displays

I po tej lekturze troszkę się przestraszyłem - z większości tych miejsc wygląda na to, że mój wyświetlacz kwalifikuje się do wymiany i że niekoniecznie powinienem pinballa używać w takim stanie.

I tu moje najważniejsze pytania:

1. Czy faktycznie da się po tym rozpoznać, że wyświetlacz należy już wymienić? Czy może powinienem coś jeszcze posprawdzać? O ile w mechanicznych tematach radzę sobie raczej dość dobrze, to prąd elektryczny był dla mnie zawsze zjawiskiem nadprzyrodzonym i trochę się boję miernikiem maszynę dotykać, żeby czegoś nie spalić.

2. Jeśli faktycznie wyświetlacz należy wymienić, to czy do tego czasu można dalej na sprzęcie grać (czasu na granie mam zazwyczaj ok. 1 godz. dziennie)? Czy lepiej maszyny nie tykać do czasu aż usterka zostanie wyeliminowana?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Odpowiedz
#2
Tak. Wygląda,że wyświetlacz powoli kończy już swój żywot. Jeśli Ci to nie przeszkadza to śmiało można grać. Jedyne co możesz sprawdzić poprawność napięć zasilających. Sztuczne obniżanie napięcia -110V jest niepolecanym zabiegiem. Zdarzyło mi się raz, że po wymianie układu HV5222(jeśli taki tam jest lub inny SN) było poprawnie. Ważne aby różnica napięć ujemnych była dokładnie 12V.
mizet102
Odpowiedz
#3
Dzięki wielkie za odpowiedź.

Jak wspomniałem jestem strasznie zielony jeśli chodzi o elektrykę i elektronikę, więc potrzebuję być poprowadzony za rękę, żeby zmierzyć napięcie.

Jeśli dobrze rozumiem, to powinienem zmierzyć tą wtyczkę, pokazaną na tym zdjęciu na pinwiki:
[Obrazek: 800px-TestingDMDVoltagesAtTheDMDConnector.jpg]

I między pierwszym, a drugim pinem (od lewej, czyli te dwa co później jest za nimi przerwa) powinno być 12V różnicy.

Wtyczki z wyświetlacza nie powinienem wypinać tylko mam dotknąć sondą tak jak pokazano na powyższym zdjęciu. I oczywiście flipper musi być uruchomiony, żeby w ogóle to napięcie tam było.

Miernik mam tylko taki, najtańszy:
[Obrazek: Miernik_cyfrowy_DPM_Solid_V12-812714-287953.jpg]
Nada się? Czy lepiej by się było wyposażyć w coś lepszego?

I jak rozumiem to do zmierzenia napięcia jedną sondę w mierniku muszę wpiąć w VmA - tą, którą będę mierzył napięcie i ustawić na conajmniej 200 ACV.
Natomiast co z drugą sondą?

Wiem, że to wszystko strasznie banalne kwestie, ale wolałbym nie spalić ani maszyny, ani tym bardziej siebie :mrgreen:
Odpowiedz
#4
Czarny przewód od przyrządu do gniazda COM a w maszynie do masy{blachy). Przyrząd ustawić na zakres 200V ale nie jak widzę AC(napięcie zmienne) a na VDC(napięcie stałe). Na tych skrajnych pinach ma być na ogół -110 oraz -98.
mizet102
Odpowiedz
#5
No i mała uwaga, jak kolega w ten sposób będzie przykładał końcówki pomiarowe od miernika to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo dotknięcia sąsiednich pinów a to skończy się źle nie tylko dla wyświetlacza ale również dla zasilacza lub MPU itp. Confusedhock:
Pozdrawiam
Flippery,Arcade,Amiga,Nintendo,Commodore,Atari, all RETRO GAMES
Odpowiedz
#6
Dzięki za odpowiedzi.

A w takim razie da się to zrobić bezpieczniej niż na zdjęciu? Jeśli dobrze rozumiem, to mogę sondę przyłożyć z drugiej strony wtyczki (tam gdzie wchodzą kabelki) i wtedy ryzyko zwarcia pinów ze sobą jest dużo mniejsze, bo muszę sondę włożyć w konkretny otwór... ?

Zawsze jest też opcja, żeby na wszelki wypadek nic na razie nie ruszać, jeśli mam sobie przez niewiedzę spalić maszynę, która jednak jest sprawna.
Odpowiedz
#7
Z graniem to bym jednak uważał. Umierający wyświetlacz pobiera więcej prądu i bardziej obciąża alektronikę zasilacza. Jak będziesz miał szczęście to nic się nie stanie, ale istnieje ryzyko uszkodzenia zasilania. Pomiary wykonuj bardzo ostrożnie bo ten prąd może zabić.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#8
Dzisiaj jeszcze wyświetlacz podczas grania zrobił tak:
[Obrazek: bAXYsKeVhV6pOuJqImnTZkhVgyB04fZsCms0cyWi...52-h714-no]

A tu jeszcze filmik: https://photos.app.goo.gl/gQyZxCm5vR4QnfDb6

Po wyłączeniu i włączeniu pinballa było z powrotem "ok" (tzn. problemy z pierwszego postu oczywiście dalej są).

I ja zdaję sobie sprawę, że wykonanie pomiarów może być właśnie niebezpieczne i dla sprzętu i dla mnie, dlatego chciałbym się upewnić jak to zrobić najlepiej.

Czy jeśli odepnę wyświetlacz i uruchomię maszynę to wtedy mogę zmierzyć napięcie we wtyczce i pokaże dobre wartości? Bo to powinno być chyba najbezpieczniejsze (skoro będę wtykał sondę w dziurkę, w którą wchodzą piny z wyświetlacza - wtedy jest chyba najmniejsze ryzyko, że coś zewrę i spalę).

Wybaczcie za pewnie banalne pytania odnośnie tych pomiarów, ale jakoś muszę sobie poradzić ze zdiagnozowaniem problemu, bo jednak chciałbym bezpiecznie dalej z flippera korzystać.
Odpowiedz
#9
Tyle pisaniny a wystarczy wstawić sprawny DMD lub udać się do kogoś kto posiada maszynę z takim wyświetlaczem. Pisałem już, że wyświetlacz kończy żywot. Rzeczywistości nie zaczarujemy.
mizet102
Odpowiedz
#10
Ja bym go nie skreślał, też tak kiedyś miałem dokładnie takie same kreski a wyświetlacz okazał się dobry.
Najlepiej jaki pisze kolega podmianka, do dobrej maszyny wstawić na chwilę.
Odpowiedz
#11
Jeśli napięcia zasilania są prawidłowe to patrząc na zdjęcia najbardziej prawdopodobne, że display jednak kończy żywot. Oczywiście sprawdzić w innej maszynie nie zaszkodzi jak piszą koledzy.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#12
Zmierzyłem dzisiaj napięcia:

PIN 1: -130V
PIN 2: -118V
PIN 4: 0
PIN 5: 0
PIN 6: 5V
PIN 7: 12.2V
PIN 8: 74.8V

Czyli między 1, a 2 jest równo 12 volt różnicy. Przy odpiętym wyświetlaczu było odpowiednio 131.4V i 108.4V czyli 23V różnicy.
W takim razie wszystkie napięcia wyglądają na prawidłowe, czyli tak jak pisaliście raczej wyświetlacz się skończył.

Zaraz będę kupował jakiś "pakiet startowy" w postaci gumek, sprężynek i bezpieczników, więc pewnie trzeba będzie do zamówienia dołożyć wyświetlacz.

Dzięki za pomoc.
Odpowiedz
#13
Przed założeniem nowego wymień diody zenera na prawidłowe bo masz "podciągnięte" napięcia.
Odpowiedz
#14
Napięcia nie są prawidłowe, przy -130V na katodzie, mogą pojawić się zakłócenia. Wg katalogu display wytrzymuje max. -125 V
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#15
Slinger ja tez miałem podciągnięte napięcie, być może do wcześniejszego wyświetlacza i nikt już nie zmienił tego, te same kreski co u Ciebie i takie same cienie.
Wymiana diody D3 na oryginał i wyświetlacz ożył, ja obstawiam jednak dobry wyświetlacz ;-) .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości