Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oscyloskop
#1
Jakie minimalne parametry powinien mieć oscyloskop do napraw flipperów ?Cyfrowy czy analogowy?Mam zamiar kupić używkę a może lepiej chińska nówka?Jakie modele polecacie?
Odpowiedz
#2
Minimum dwukanałowy, pasmo do minimum 20 MHz. Analogowy czy cyfrowy to już Twój wybór. Ja brałbym najnowocześniejszy z dostępnych. Istotne jest wyposażenie w końcówki pomiarowe - im więcej tym lepiej.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Ja polecam jednak cyfrowy, np. Rigol, w wielu modelach masz rozbudowane funkcje matematyczne, wyzwalanie i dekodowanie protokołów, historie pomiaru, zapis do pliku, etc. Do flipperów to będziesz go raczej rzadko używał bo jest nieporęczny (końcówka pomiarowa powinna być krótka), a często trzeba dokonywać pomiarów w maszynie. W niektórych przypadkach jest jednak niezastąpiony. Wszystko zależy od budżetu, jak jest niewielki to można trafić coś fajnego z zapasów wojskowych (raczej analogowe), przy większym budżecie bierz jak Wizard radzi.
Masz zepsutego flipera do sprzedania lub naprawy - pisz na pw
Odpowiedz
#4
Jeżeli jeszcze nie masz to na początek możesz zacząć nie od oscyloskopu ale analizatora stanów logicznych np 8-kanałowy analizator Saleae.
Koszt niewielki (chińskie klony na Allegro kosztują od 35PLN) a użyteczność jest bardzo duża.

Jeżeli chodzi o oscyloskop to oferta używek na Allego jest raczej marna, albo starocie nie warte zachodu albo cena nieadekwatna do możliwości.

Osobiście używam dwóch:
- analogowego z pamięcią LG OS3060 - tego lubię najbardziej
i
- cyfrowego RIGOL DS2072

Z niższej półki dobrą opinie mają Rigole z serii DS1xxx np. 4-kanałowy DS1054Z
dodatkowo można go zhakować na wersję 100 MHz.

Pozdrawiam
JarekC
Odpowiedz
#5
Wielkie dzięki za podpowiedzi.Na spokojnie muszę pooglądać co można kupić za rozsądną kasę.
Odpowiedz
#6
Do czego on się przydaje?? Do naprawy płytek???
Odpowiedz
#7
Jeśli nie wiesz, do czego on się przydaje, to dla Ciebie będzie on bezużyteczny.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#8
Je nie chcę kupić, tylko pytam z ciekawości
Odpowiedz
#9
To taki " oscyloskop" ale tylko dla sygnałów cyfrowych.
Rejestruje przebieg sygnału ale rozpoznaje tylko stany logiczne 0 i 1.

JarekC
Odpowiedz
#10
JarekC.DIY napisał(a):To taki " oscyloskop" ale tylko dla sygnałów cyfrowych.
Rejestruje przebieg sygnału ale rozpoznaje tylko stany logiczne 0 i 1.

JarekC
Dzięki
Odpowiedz
#11
mucha napisał(a):Je nie chcę kupić, tylko pytam z ciekawości
Przepraszam, może to zabrzmiało nieuprzejmie. Oscyloskop i w pewnym zakresie również analizator stanów logicznych to istne laboratoria pomiarowe. Nie da się w kilku zdaniach opisać sposobów ich zastosowania. Enigmatyczne stwierdzenie kolegi, że rejestruje przebieg sygnału ale rozpoznaje tylko stany logiczne 0 i 1 wyjaśnia niewiele albo nic komuś, kto być może nie wie, jakim poziomom napięcia one odpowiadają i jak taki analizator (oraz oscyloskop) to pokazuje i jak to właściwe odczytać oraz czy te poziomy mieszczą się we właściwym zakresie a impulsy są w odpowiedniej sekwencji do serii innych impulsów, czy zbocze narastające (lub opadające) pokrywa się z odpowiednim zboczem innego impulsu itp itd.
Nie próbuję się ty popisywać wiedzą, chcę jedynie pokazać złożoność zagadnienia pomiarów oscyloskopem. Bez dogłębnego zrozumienia działania całego mierzonego układu elektronicznego patrzenie w ekran oscyloskopu niczego nie rozwiąże, czego doświadczyłem na własnej skórze, latami ucząc się go używać.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#12
Pinball Wizard napisał(a):Bez dogłębnego zrozumienia działania całego mierzonego układu elektronicznego patrzenie w ekran oscyloskopu niczego nie rozwiąże, czego doświadczyłem na własnej skórze, latami ucząc się go używać.
I z tego zdaję sobie sprawę że sprzęt to jedno a wiedza to drugie.Ja uczyłem się kiedyś elektroniki na telewizorach Rubin czy Neptun i schematy tych odbiorników miały zaznaczone kilkanaście ważnych punktów z obrazem sygnału jak powinien prawidłowo wyglądać.Układy logiczne to całkiem inna bajka.Mam teraz dużo czasu na naukę,oscyloskopy nie są tak drogie jak kiedyś(zawsze chciałem go mieć ;-) ).Może znacie jakieś dobre książki na ten temat?
Odpowiedz
#13
Tester - sonda logiczna to już chyba, nie taka jazda bez trzymanki jak z oscyloskpoem ?? Jeżeli ktoś z grona ekspertów znalazłby czas jak sprawdzać tym urządzeniem układy byłbym wdzięczny.



Przepraszam York za wcinanie się w temat Smile
Odpowiedz
#14
Witam.
Ja również przepraszam że się wetnę w temat ale jeśli by kolega szukał oscyloskopu to na chwilę obecną posiadam jakieś 15szt. takich wynalazków jak na załączonym zdjęciu w cenie 80zł za sztukę.(jest jeszcze kilka z serii KR...) Cena jest taka ponieważ w każdym jest coś do naprawy,niektóre tylko się załączają i świecą kontrolki,niektóre mają skopaną podstawę czasu (świeci tylko kropka na lampie),itp... itd..
Są to osc. dwu kanałowe 2 x 20-25MHz dosyć duże polskie klamoty.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#15
Temat oscyloskopów jest po to by każdy kto ma coś do powiedzenia w tej materii zabierał głos.Proszę nie przepraszać.Cena super tylko ja... wolę naprawiać flippery :-) .No i te gabaryty.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości