Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Whitewater opto.
#1
Kupiłem taki zestaw. Fototranzystor i transmiter do opta w Whitewater ale przelutowałem i nie działa i tak się zastanawiam czy ten zestaw z tą maszyną wspòłpracuje czy zamówiłem złe części.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Kupiłeś dobre, sam je stosuję od lat z powodzeniem. Jeżeli nie działa, to możesz mieć uszkodzenie na płytce sterującej. Wybacz pytanie, ale czy jesteś ABSOLUTNIE pewien, że wlutowałeś właściwie? Szczególnie fototranzystor (odbiornik). Williams na oznaczenie emitera rysuje na płytce taką małą pętelkę. W Twoim fototranzystorze przy ściętej obudowie jest wyprowadzenie kolektora.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Nie ma czego wybaczać Smile ale tym razem raczej dobrze wlutowalem tzn dioda scieta koncowka do katody tak jak na rysunku na plytce.A fototranzystor scieta strona do kolektora. Przejscie zmierzylem do wtyczki na kazdym kablu.
Jak podlaczam w miejsce dzialajacego swicha to tez sie nie odzywa. Czyzby ktorys nowy element byl uszkodzony.

Polazłem do maszyny i po podlaczeniu naprawianego switcha w miejsce sprawnego i poswieceniu na fototranzystor lampką switch sie odezwal ale kiedy wsadzilem go w jego miejsce patent z lampka nie zadzialal a zeby bylo jeszcze smieszniej to jak zwarlem kabelki we wtyczce do ktorej byl podlaczony (po jego odlaczeniu) to sie melduje czyli uszkodzenie raczej nie jest na plycie. O co chodzi?
Uff mam nadzieje ze rozumiesz moje wypociny Smile
Odpowiedz
#4
Nadajnik jest zasilany również z tej płytki. Napięcie jest podawane przez taki duży rezystor. Jeśli on ma przerwę, to nadajnik nie świeci. Mnie się kiedyś zdarzyło wlutować nadajnik w miejsce odbiornika i vice cersa... Oczywiście nie działało.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#5
Coś z płytką będzie jednak bo po uruchomieniu gra kopie kilka razy z disaster drop (opto o ktorym ciagle mowa) tak jakby widziala tam bile nie wazne czy opto podlaczone czy nie. Nie dziala tez whirlpool exit. Reszta optycznych dziala jak trzeba.
Odpowiedz
#6
Keep going! Ciśniesz! ;-)
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Ok trochę pocisnąłem troche wycisnąłem ale jeszcze nie wszystko a wiec Smile

Opto whirlpool exit juz dziala bo tam uszkodzona byla dioda nadawcza i po wymianie sprawa zalatwiona.
Dzialaja wszystkie opta oprocz disaster drop.

W opto disaster drop trafila mnie sie nowa uszkodzona dioda nadawcza. Wymienilem diode i sprawdzilem w whirlpool exit i dziala takze wiem na pewno ze zestaw nadajnik odbiornik jest sprawny ale na swoim miejscu czyli w disaster drop dalej cisza.

Sprawne opto podlaczone do disaster drop:
Sprawdzilem aparatem z telefonu ze dioda nadawcza swieci czyli nadajnik dziala.
W odbiorniku sprawdzilem napiecie i jest 13,50 na jednym kabelku a na drugim 40mv.
Pisza ze moze byc walniety lm339.
Co jeszcze moge sprawdzic?
Odpowiedz
#8
Na mój gust to raczej nie trafiła się nowa dioda uszkodzona, tylko ta padła od szoku termicznego wywołanego nieumiejętnym lutowaniem. Szczególnie b. krótkie nóżki przy takim lutowaniu są tego przyczyną (SPRAWDZONE). Ostrożnie z lutownicami o duzej mocy (oby nie do rynien).
Co jeszcze możesz sprawdzić ?. To proste. W pozycji test zewrzyj dwie nóżki fototranzystora. Jesli styk odezwie sie to raczej daj spokój układowi 339. Pewno sie odezwie.
Pozostaje teraz albo- tranzystor nie widzi strumienia światła , albo jest uszkodzony (lutowanie) albo odrotnie wlutowany.
Podane napięcia na nim świadczą, że nie jest w stanie nasycenia a zaporowym.
Teraz sam widzisz jak prosto taką płytkę można sprawdzić w wygodnej pozycji przy stole bez wkładania głowy pod pulpit.
To powinno Ci wystarczyć.
mizet102
Odpowiedz
#9
No ten teges ale to opto jest sprawdzone bo jak podlacze w miejsce innego to dziala. Oczywiscie sprawdzilem tak jak pisales zwarlem kable od odbiornika i cisza.
Odpowiedz
#10
hmmm czyżby wina układu 339?. Upewnij sie jeszcze i wyciągnij wtyczki z bialymi kabelkami i zielonymi. Zwierając kolejne białe z kolejnymi zielonymi na test upewnisz się czy wszystkie styki działają, jeśli tak to.......wymiana 339, lub jakieś inne uszkodzenie na płytce.
Jeszcze? czy ten przewod który ma 40 mV to ma przejście do płytki ?
mizet102
Odpowiedz
#11
A co tam pochwale sie Smile. zanim wyedytowales tez pomyslalem ze pomierze wszystkie przejscia Smile. Takze jest przejscie pomiedzy swichem (mierzone na nozkach odbiornika) a plytka opto i potem jest przejscie pomiedzy plytka opto a plyta cpu takze wszystko jednak wskazuje na plytke opto ktora wyglada tak.
Czyli sa dwa 339

Ps
W miedzyczasie przelutowalem tez wszysykie piny na plycie cpu i plytkach opto bo sa dwie pod blatem.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#12
No i co teraz, który z nich wymienić ?
To juz sobie sprawdzisz bo widzę, że pierwsze trzy Opto są na U1 a pozostałe cztery na U2.
Wszystko co pisałem do Ciebie pisałem z pamięci i dotyczylo może innej płytki ale nie zmienia to nic w zasadzie działania
mizet102
Odpowiedz
#13
Stawiam na U1 bo przewody od odbiornika niedzialajacego swicha wchodza na ta plytke ta wtyczka po lewej na gorze pinem 10 czyli 12v i pinem 7 czyli opto 1 a sciezka z opto 1 prowadzi do rezystora r2 i z r2 wychodzi do 10 nozki ukladu 339 na U1. Moze bredze ale bawie sie przy tym swietnie Smile))))

Ps Kruca bomba te sciezynki cieniusienkie moze lepiej dremelkiem wytne ten uklad i wlutuje sie nowym w stare nozki...
Odpowiedz
#14
Poprawnie dumasz. Tnij wobec tego U1 . Powiadom kiedy o efektach tego zabiegu.
Wytnij układ, następnie nóżka po nóżce do wylutowania. Potem dobry odsysacz i.....wlozenie nowego układu
mizet102
Odpowiedz
#15
Ok teraz znowu zamowienie w tme i czekamy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości