Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kto ma twistera i moze pomoc?
#16
kupilem nowego chipa wszystkie tranzystory sa ok jedynie te dwie diody spiete raze (przerobka) byly walniete na dniach sie za nie zabieram. niebardzo wiem co tam moze jeszcze byc walneite.
Mezik
Odpowiedz
#17
A po wymianie chipa coś się zmieniło?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#18
absolutnie nic
Mezik
Odpowiedz
#19
Czyli masz jeden chip w nadmiarze? Dobrze wiedzieć. Jak ktoś zechce kupić moją płytkę do Twistera (Golden Eye), to skieruję go do Ciebie po chip.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#20
To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie.

1. Jeżeli potrzebujecie zaprogramować układ z rodziny PIC16C5x to służę pomocą.
mam Labtoola-48, programowanie oczywiście gratis.

2. Jeżeli dioda MAG2 mruga dwukrotnie po załączeniu zasilania lub resecie to oznaczałoby iż sam procesor żyje.

3. Do poprawnej pracy modułu potrzebna jest obecność napięcia 9VAC (pin12 złącza)
Napięcie to jest niefiltrowane i służy jako wzorzec częstotliwości 50/60 Hz

4. Sterowanie można spróbować sprawdzić bez obecności procesora (U1)
Np. na Pin 2 (18) podać 5+V i sprawdzić czy na na cewki podawane jest pełne napięcie 50V.
Jeżeli jest ok to należałoby sprawdzić poprawność sygnałów zwrotnych z cewki.

5. Najłatwiej byłoby zdiagnozować układ przy pomocy oscyloskopu. Tutaj tez mogę służyć pomocą ale tylko w Krakowie.

6. Aktualnie próbuję przeanalizować sam kod do uP (znalazłem w sieci wsad z Golden Eye). Aby zobaczyć jak powinien zachowywać się układ.

Pozdrawiam
JarekC
Odpowiedz
#21
No! Witamy! Każde wsparcie techniczne jest mile widziane. Wsad analizowałem, ale to droga donikąd. Głównym zadaniem procka jest odczyt sygnału obecności kuli w zasięgu cewki i przetworzenie go na sygnał dla Switch Matrix. Musi zatem odczytywać zmianę indukcyjności cewki powodowaną przez bilę. Działanie w drugą stronę polega na załączeniu napięcia na cewkę pod dyktando CPU. W moim przypadku (sądzę, że w mezika również) problem sprowadza się do tego, że PIC nie czyta tej zmiany indukcyjności i nie wysyła sygnału do Switch Matrix przez co CPU nie załącza cewek. Właśnie nacieram na problem z oscyloskopem, relacja z frontu w swoim czasie :-D
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#22
Na gorąco:
- MAGNA DISK podłączamy do złączki MAG2 a DIVERTER do złączki MAG1 - w instrukcji opis jest pochrzaniony a sygnały sterujące mają opisy z Golden Eye - czyli SAT i FLIP.
- Do testów musi być załączone napięcie +50 V (+75 V - wiecie dlaczego), najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego klipsa założonego na górny, biały switch załączany drzwiczkami (do testu trzeba drzwiczki otworzyć). Bez tego napięcia będziemy mogli jedynie obserwować miganie diody LED MAG2.
- Mam podejrzenia, że procedura testowa jest również pochrzaniona, bo test MAGNA DISK zachowuje się inaczej, niż test DIVERTER'a - przy teście MAGNA oscyloskop pokazuje przez chwilę ciąg impulsów odpowiadający procedurze opisanej w instrukcji jako "detect" a test DIVERTER'a załącza napięcie +50 V czyli przechodzi w tryb "grab". Ekran testu sugeruje test switch'ów, ale to nie działa. Nie działa również w teście "switch matrix" mimo, że działa zwieranie diodą pinu 5 i 7 oraz 5 i 9 (katoda diody do pinu 5). Jest to poniekąd zrozumiałe, ponieważ w mojej skromnej opinii do tego, aby układ wykrył obecność kuli w polu cewki, impulsy muszą być do tej cewki wysyłane a czas, w jakim można je zaobserwować, to jedna sekunda, potem nikną. Owszem, naciśnięcie przycisku testowego "RUN" powoduje znowu pojawienie się tych impulsów, ale również na sekundę. Jak w takim czasie sprawdzić, czy cewka "widzi" kulę?? Mnie się nie udało pomimo wielu prób łącznie z trzymaniem jedną ręką kuli w pobliżu rdzenia cewki a naciskania przycisku drugą.
c.d.n.

EDIT
Sygnał na nóżce 11 opisany jako "reset" (???) musi mieć stan wysoki aby układ działał - wtedy następuje trzykrotne mignięcie diody MAG2 i układ rzekomo kalibruje częstotliwość impulsów wysyłanych do cewek - ja tego nie stwierdziłem, co nie świadczy jednak o uszkodzeniu PIC'a bo w teście te impulsy się pojawiają.
TO DO:
"rozkminić" sekwencję sygnałów sterujących za pomocą których układ wchodzi trzy stany opisane w instrukcji czyli "grab", "detect" oraz "hold and detect".
Do boju!
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#23
Myślę, że znalazłem słaby punkt będący praprzyczyną kłopotów z "Magnet Processor" w Twisterze potwierdzający moją (i nie tylko) nie najlepszą opinię o firmie SEGA. Próbowano wprasować dwa przewody w jeden zacisk złączki J2 na "Power Driver Board". Jeden komplet jest używany do opcjonalnej drukarki systemowej (WTF?!?!) a drugi właśnie do sterowania "Magnet Processor". Ponieważ fotka jest duża, to trzeba sobie ściągnąć i dopiero popatrzeć.
Twister
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#24
Mnie się nie udało pomimo wielu prób łącznie z trzymaniem jedną ręką kuli w pobliżu rdzenia cewki a naciskania przycisku drugą.

Zdarzało mi się bawić w jakiejś maszynie (juz nie pamiętam jakiej) z czujnikiem indukcyjnym obecności kulki to impulsy byly tylko w przypadku jej dość szybkiego ruchu .
Bezruch rdzenia nie spowoduje zmian indukcyjności czyli indukowania napięcia.
Nie przesądzam, ze równiez ma byc tak samo w tym przypadku.
mizet102
Odpowiedz
#25
Według opisu kula nie ma indukować napięcia w cewce, tylko odstrajać obwód rezonansowy złożony z cewki i kondensatora na płytce. Dlatego uważam, że muszą być widoczne impulsy na cewce, skoro procesor ma wychwycić zmianę częstotliwości lub amplitudy. Szukam dalej.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#26
Mezik, czy Tobie w czasie (niezliczonych) testów Magna Disk też przycisk RUN załączał silnik od dysku???? Mi się to przydarzyło! Normalnie powinien załączać napięcie na cewkę magnesu a tu nagle co naciśnięcie RUN to krótkotrwałe włączenie obrotów! Minęło samoistnie po kilku naciśnięciach. Fajna maszyna :lol:
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#27
Tak, teraz doczytałem z tym obwodem LC.
mizet102
Odpowiedz
#28
Witam,

Pozwolę się nie zgodzić ze stwierdzeniem iz analiza kodu prowadzi do nikąd.

Przeanalizowałęm już około 50% kodu z PIC15C54 i wnioski są następujące:

Po RESET procesora /płytki (pin 11 złącza) następuje taka sekwencja działań:

1. inicjalizacja procesora (wyzerowanie pamięci, ustawienie rejestrów i konfiguracja pinów)
2. Odczyt stanu pinów sterujących (piny 8 i 10 na złączu)
Jeżeli stan 11 lub piny nie podłączone to zapalenie LED D17
3. rozpoznanie częstotliwości zasilania 50Hz lub 60Hz, aby rozpoznanie było możliwe musi być obecna napięcie 9VAC na 12 pinie złącza
4. jeżeli częstotliwość jest nie rozpoznana (np z powodu braku 9VAC) procesor przechodzi do nieskończonej pętli i po pewnym czasie jest automatycznie resetowany prze Watchdoga
5. Jeżeli częstotliwość rozpoznana poprawnie to następuje proces pomiaru cewek.
Proces ten polega na analizie przebiegu z cewki po podaniu impulsu na cewkę.
Impuls podawany na cewkę jest bardzo krótki tylko 9us
Wyniki pomiarów i znaczniki poprawności są zachowywane w pamięci.
6. Dalszy etap zależy od stanu linii sterujących odczytanych w pkt 2.
Jeżeli linie były w stanie 11 (tryb TEST) to linie wyjściowe SAT.SW i FLP.SW wysyłana jest informacja o stanie pomiarów (8 bitów), Jeden z sygnałów jest zegarem (CLK) a drugi daną (DATA). Dodatkowo każdy bit sygnalizowany jest mrugnięciem diody LED D16, ale impulsy są tak krótkie że nie będą widoczne dla oka. Potem procesor przechodzi w nieskończona pętlę z kasowaniem Watchdoga więc tutaj się zatrzyma aż do kolejnego RESETu.
Jeżeli linie sterujące były w innym stanie niż 11 to LED D17 powinien błysnąć 2razy (dla 60Hz) lub 3 razy dla (50Hz)
7 Od tego miejsca jesteśmy w głównej pętli programu gdzie sprawdzany jest stan linii kontrolnych i w zależności od ich stanu uP przechodzi do obsługi jednego z trzech trybów pracy: Detect, Grab lub Hold & Detect.

cdn.

Pozdrawiam
JarekC
Odpowiedz
#29
To, co piszesz, to święta prawda, potwierdzam pomiarami takie działanie procesora. Podtrzymuję tezę, że znajomość działania kodu nie jest potrzebna do naprawy tego ustrojstwa. Moja maszyna już działa co nie znaczy, że cokolwiek naprawiłem. Po prostu nic nie było zepsute poza tą złączką, którą kilka postów temu pokazałem na zdjęciu. Potwierdzam z całą pewnością, że procedura testu Magnet Processor jest napisana niechlujnie i nie pozwala na żadne testy poza testem Divertera. Trzeba to zrobić tak: podnieść Playfield i podeprzeć go podpórką w najniższym możliwym położeniu. Otworzyć drzwiczki, wejść w testy, założyć klips na Switch w drzwiczkach, puścić wolną kulę w przelot za Spinner'ami - blat jest pochylony więc kula pozostanie w pobliżu Diverter'a i załączyć test Diverter'a. Każde naciśnięcie przycisku w drzwiczkach lub przycisku Start powoduje złapanie kuli przez magnes Diverter'a na ok pół sekundy. Nie uda się natomiast przeprowadzić żadnego testu dla Magna Disk. Jeśli test Diverter'a wypadł pomyślnie i obie cewki wraz z bezpiecznikami są sprawne oraz nie pomylono złączek magnesów (bardzo ważne!) a na płytce elementy mocy są sprawne, to wszystko musi działać jak należy. W trakcie gry, jeżeli świecą się strzałki przy Spinner'ach, to kula lecąc za Spinner zostaje złapana przez diverter. Jeśli chodzi o Magna Disk, to wykrywa on kulkę jedynie w trakcie Skill Shot'a. Odpal grę, weź kulę w rękę i zbliż do centrum Magna Disk. Zostanie złapana. Wykrywanie kuli w Magna Disk nie odbywa się w żadnym innym momencie gry, albo ja tego nie odkryłem. Magnes natomiast jest załączany przy Multiball'u polegającym na wyrzuceniu kul z zasobnika przez drucianą rampę z wylotem nad Magna Disk'iem. Jeszcze raz podkreślam z naciskiem, że należy przewody od Divertera (niebieskie) podłączyć jako MAG1 (J3) a od Magna Disk do złączki MAG2 (J2).
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#30
Pinball Wizard napisał(a):Według opisu kula nie ma indukować napięcia w cewce, tylko odstrajać obwód rezonansowy złożony z cewki i kondensatora na płytce. Dlatego uważam, że muszą być widoczne impulsy na cewce, skoro procesor ma wychwycić zmianę częstotliwości lub amplitudy. Szukam dalej.


Przepraszam,że pisze w tym temacie ale nie chciałem zakładać nowego.

Zawsze mnie to zastanawiało jak działa ten magnes, gdy podczas inicjowania MULTIBALLA jedna kula wypada na środek dysku gdzie jest utrzymywana a pozostałe trzy lub cztery wirują dookoła niej i po chwili są rozrzucane w różnych kierunkach. Zajefajy efekt, esencja tej maszyny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości