Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TAF- prawa dola łapka nie wraca
#1
Jak w temacie w trakcie gry nagle skoczył do góry i tak zostało.
Łapka skacze od razu po włączeniu maszyny głośno buczy i się grzeje.
Cewka jest ok zmieniałem na inną.
Przycisk się nie klei itd.
Zostaje fliptronic a w TAF jest fliptronic I więc nie mogę przełożyć z innych maszyn bo wszędzie jest Fliptronic II.

Czy to któryś z tranzystorów tip 122 czy coś innego?
Odpowiedz
#2
Prawdopodobny scenariusz jest taki, że padła lub się odłączyła dioda na cewce i przepięcie przebiło tranzystor TIP36C (lub padł z innej dowolnej przyczyny). TIP102 (nie TIP122) steruje tym pierwszym a z powodu niewielkiej ich ceny należy wymienić oba i do kompletu tego maluszka w czarnej plastikowej obudowie. Jest również możliwe, że uszkodził się układ scalony ale o tym przekonasz się po wymianie tranzystorów. Jeżeli cewka wciąż będzie łapała zaraz po załączeniu zasilania, to trzeba szukać dalej. Jeżeli nie będziesz zbyt długo trzymał włączonej to nie zniszczysz ani cewki ani tranzystorów. Ale jeżeli dopuścisz do wydzielania pewnego zapachu to...
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Z diodą na cewce się zgadza bo urwana jedna nóżka była. Diodę sprawdziłem i dolutowałem ale problem pozostał na tej i innej cewce.
U mnie od lewej 5 6 i 8 to tip 102 a reszta to 122.
Wszędzie min w linku poniżej piszą żeby 122 zastąpić 102.

http://www.marcospecialties.com/pinball-parts/TIP102

Który 36c odpowiada za dolną prawą łapkę?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#4
TIP 102 i 122 różnią się zasadniczo. Ma byc 102: porównaj noty katalogowe. Ludzie różnie rzeczy piszą.
mizet102
Odpowiedz
#5
Radsson napisał(a):...U mnie od lewej 5 6 i 8 to tip 102 a reszta to 122.
Wszędzie min w linku poniżej piszą żeby 122 zastąpić 102...
Patrz, co napisał mizet102.
Radsson napisał(a):...Który 36c odpowiada za dolną prawą łapkę?
Nie wiem, weź multimetr na test diody i zobacz, który ma zwarcie między nóżką środkową a prawą (kolektor - emiter).
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#6
Radson
Nie można zgadywać. Zacznij od tego, że wypnij wtyczke od cewek i szukaj wg schematu . Kolejno sprawdzaj czy ktorys z malych tranz. nie jest wysterowany na bazie. I dalej....jesli nie to sprawdzaj i porównuj następne tory. To chyba najszybsza metoda. Jesli mały jest załączony to usterka jest wcześniej w/g schematu.
Dodam. że miałem przedziwne uszkodzenia.
mizet102
Odpowiedz
#7
Macie racje w instrukcji jest tip102 od Q5 do Q12.
Tip36c namierzony pierwszy od lewej i tez pierwszy od lewej 122 z którym się łączy ma zwarcie.
Rano zamówiłem po 10szt 36c i 102 także czekam na części i zaraportuję czy śmiga.
Co ja bym bez Was zrobił Smile.
Mam nadzieję że będzie okazja się odwdzięczyć Smile.
Odpowiedz
#8
Po prostu kliknij "pomógł" a piwo rozpijemy "na wizji" :-D
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#9
No ba! Klikam ile wlezie a piwo z przyjemnością zasponsoruję w dobrym towarzystwie ;-)
Odpowiedz
#10
Pinball Wizard jako tubylec pewnie na turnieju nadmorskim będzie, więc okazja jest. Ja na 99% będę. W ten weekend siądziemy do kalendarza rodzinnie i jak wszystko przypasi to rezerwujemy przedłużony weekend.
Odpowiedz
#11
I tak powinno byc zawsze na tym forum.Żadnych uszczypliwości.Ktoś prosi o pomoc bo ma kłopot ze swoim flipkiem i zawsze ktoś się znajdzie by doradzic.Szacunek dla tych osób!!!Swoją drogą Radsson,z ogromną przyjemnością dołączył bym się do tego dobrego,wybornego towarzystwa. ;-)
Pinball EM
Odpowiedz
#12
uszczypliwosci uszczypliwosciami ale z calym szacunkiem jak by inny temat skonczyl sie na poscie "Ehh oczywiście jak zwykle zacząłem od końca...
Okazało się że to jednak cewka.
Bylem pewny że plunger musi zawsze dobijać do stopu a jednak okazuje się że niekoniecznie.
Dzięki za rady." to chyba nie bylo by to dla potomnych zbyt dobre.
staram sie wprowadzic (a raczej staralem sie bo juz mi sie coraz mniej chce, wszyscy sie obrazaja) odrobine humoru.
Mezik
Odpowiedz
#13
Szkoda, że preferujesz humor "montypajtonowski" bo z doświadczenia wiem, że w Polsce nie zawsze jest odbierany właściwie, ale nie poddawaj się, jestem z Tobą.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#14
mezik napisał(a):staram sie wprowadzic (a raczej staralem sie bo juz mi sie coraz mniej chce, wszyscy sie obrazaja) odrobine humoru.

nie wszyscy, nie wszyscy :mrgreen:
Odpowiedz
#15
mezik napisał(a):staram sie wprowadzic (a raczej staralem sie bo juz mi sie coraz mniej chce, wszyscy sie obrazaja) odrobine humoru.

Moje zdanie znasz, za dużo tu spiny, za mało mezika Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości