Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z wyswietlaczem sys11
#1
Na wyswietlaczu nie swieca sie segmenty "r"

[Obrazek: WGwUFab.jpg]

Sprawdzalem w innej maszynie i wszystko dziala.

Czy ta przerobka/naprawa moze niec cos z tym wspolnego?
[Obrazek: SL2EVwV.jpg]

A jesli nawet ta przerobka nie ma nic wspolnego to czy ktos wie czemu miala sluzyc?
Mezik
Odpowiedz
#2
Wygląda na tzw. "podciągnięcie" do plusa (5 V) jednej nóżki układu PIA (U42) sterującego wyświetlaczem. Nóżka 13 to czwarty (0,1,2,3) bit portu B. Wymuszenie na nim stanu wysokiego (i to dość twarde, bo 560 Ohm to niewielka rezystancja) oznacza brak zmian na tym bicie, czyli wyświetlacz musi źle działać. Na głębszą analizę nie mam teraz czasu, ale przypuszczam, że to może być ten segment, który nie świeci.

EDIT

Pośpiech jest niewskazany przy tych sprawach :oops: U42 odpowida za dźwięk o ile złącze J21 jest połączone taśmą z płytą dźwiękową (nie mam wglądu aktualnie w maszynę z tym systemem). Segment "r" jest sterowany bitem siódmym (zawsze liczymy od zera) portu PA układu U41. Szukaj przerwy albo nowego układu ;-)
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#3
Domyslam sie ze pewnie ten fragment ukladu scalonego nie dziala i dzieki tej operacji jakos dziala. Chociaz nie wiem jak skoro nie swieci Smile moze dzieki temu w ogole plyta startuje? Jeszcze 2 zdjecia z jakas przerobka dziwno wrzuce pozniej to mi moze wytlumaczycie o co chodzi
Mezik
Odpowiedz
#4
Oooooo dzwiek sie wiesza to moze za sprawa tego? Ale wiesza sie dziwnie no w testach wszystko dziala a jak gra sie zaczyna to na multibolu milknie zupelnie;/
Mezik
Odpowiedz
#5
Mierzac rozne wartosci znalazlem tez ze jedna dioda zebera na plytce z wyswietlaczem puszcza w obie strony. Niby dziala ale rozumiem ze element wymaga wymienienia Smile?
Mezik
Odpowiedz
#6
A mierzyłeś z jedną nóżką wylutowaną czy w układzie? A jaki nominał ma ta dioda (napięcie Zenera)? A jakim miernikiem mierzyłeś?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#7
Tak sobie patrzę na taką płytkę wyśw. o której piszesz i jest tam DZ 90v ale pewno nie ona decyduje o jednym z segmentów. włącz sobie test wyśw. i sprawdż wyjśia na U41(8). tak przynajmniej jest na schemacie
mizet102
Odpowiedz
#8
Mierzylem bez wylutowywania ale mierzylem tez na takim samym wyswietlaczu obok w jednym diody w 1 strone puszczaja a w drugim w obie. Mierzylem multimetrem ustawionym na diode a i tak piszczal jak totalne zwarcie

Dodm jeszcze ze ktos ucial 2 nozke z lewej (wyswietlacza) i zlutowal to drutem do 10 nozki z prawej.
Mezik
Odpowiedz
#9
usuń tę diode na czas naprawy. to nie jest teraz ważne. Szukaj przyczyny nieświecenia segmentu w/g schematu
mizet102
Odpowiedz
#10
stawiam na U41 jesli jak piszesz wcześniej wyśw. działa w innym fliperze
mizet102
Odpowiedz
#11
hmmm chyba kolegę wprowadziłem w błąd bo piszemy o segmencie r' . To wtedy sprawa układu U42. sorki.
mizet102
Odpowiedz
#12
Upieram się, że za segment "r" odpowiada pin 8 układu U41. Jeśli musisz pisać kilka postów pod rząd, to rozważ użycie przycisku "Edytuj" i dopisuj kwestie poprzedzając je słowem EDIT - to czyni dyskusję bardziej przejrzystą.
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#13
Nigdy o nic nie będę tutaj upierał. Popełniłem błąd "młodego" forumowicza nie czytając dokładnie FAQ. Przykro mi. Chyba lepiei tu nie pisać a uwagi przekazać na pw. Pozdrawiam.
mizet102
Odpowiedz
#14
mizet102 napisał(a):Nigdy o nic nie będę tutaj upierał.
Ależ dlaczego? Jeśli jesteś czegoś pewien, to powinieneś się upierać przy swoim.
mizet102 napisał(a):Chyba lepiei tu nie pisać a uwagi przekazać na pw.
Ten wniosek jest błędny - forum służy do wymiany wiedzy, wiadomości itp w sposób dostępny dla wszystkich. Owszem, PW jest użyteczny w sprawach, które mogą innych nie dotyczyć.

A co do tematu, to zgadzasz się, że za segment "r" odpowiada U41 a nie U42, jak napisałeś?
I'm not totally useless. I can be used as a bad example.
Odpowiedz
#15
Zdecydowanie lepiej całą dyskusję prowadzić TU a nie na PM. Jeśli piszecie na forum publicznym to z Waszej wiedzy i doświadczenia skorzysta więcej niż jedną osoba Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości