Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamiennik układu HV77 dla wyświetlaczy Williams Cherry
#1
Ostatnio będąc na naprawach otrzymałem między innymi dwa uszkodzone wyświetlacze Cherry z Williamsa. W jednym były pourywane nogi, co udało się zacerować, ale niestety w drugim był padnięty układ HV77. Uszkodzenie tego układu polegało na tym, że posiadał on ciągłe zwarcie przy kilku pinach wyjściowych dla wysokiego napięcia, co powodowało wywalanie bezpiecznika dla +62V w płytce Dot Matrix. Niestety na dzień dzisiejszy układ taki można otrzymać albo ściągając go z drugiego końca świata, albo na zasadzie kanibalizmu wyciągając z innego uszkodzonego już wyświetlacza. Postanowiłem go "wyprodukować".
Układ HV77 steruje wyświetlaniem kolumn w wyświetlaczu. Normalnie na wyjściu może osiągać +80V, a w WPC osiąga około +62V - napięcie te jest nadawane z kontrolera Dot Matrix.
Zamiennikiem miałby być odpowiednio zaprogramowany procesor ATmega8515 + kilka bramek lub dwa takie procesory. Skąd takie różnice? W ATmega8515 można zaprogramować około 30 wyjść kiedy to HV77 ma ich 64. Oczywiście procesor ATmega czy dodatkowa logika do niego podpięta nie da nam napięcia potrzebnego do zasilenia kolumn wyświetlacza, gdyż wynikiem ich działania będą stany logiczne, które sam voltomierz odczyta jako przedziały 0-1V dla logicznego zera oraz 2,5 - 4,8V (może i pełne 5V) dla logicznej jedynki.
Z odpowiedzią przychodzi nam tranzystor BC546, który mógłby być na bazie pobudzany wysokim stanem logicznym i przepuścić nam te +62V do kolumny, która będzie do niego podłączona. Jedyne, co jest przy tym tranzystorze przerażające to jego ilość - 64 sztuki na jeden zamiennik.
Jako, że nad tematem siedzę od wczoraj zastrzegam sobie granicę błędu. Smile
Cały prototyp "emulatora" mam zamiar uruchomić w ciągu dwóch tygodni.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości