Forum Flipperowe
Cewka w data east buczy - Wersja do druku

+- Forum Flipperowe (https://forum.flippery.org.pl)
+-- Dział: Warsztat (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=107)
+--- Dział: Awaria! - prośba o pomoc (https://forum.flippery.org.pl/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Wątek: Cewka w data east buczy (/showthread.php?tid=1071)



Cewka w data east buczy - mezik - 20/07/2014

Jedna cewka od flippera jak EOS jest rozlaczony (czyli lapka podniosiona) strasznie buczy. Poza tym dziala ok moc jedt wszystko w jak najlepszym porzadku.


- Pinball Wizard - 21/07/2014

Podaj model maszyny (niech to będzie regułą przy zakładaniu wątka).


- NEX - 21/07/2014

Pinball Wizard napisał(a):(niech to będzie regułą przy zakładaniu wątka).
Bardzo dobry pomysł!


- mezik - 21/07/2014

Last action hero. Racja niech to bedzie regula.


- Pinball Wizard - 21/07/2014

W tej maszynie jest elektroniczne sterowanie łapek, coś jak Flipptronic Williams'a, a zatem EOS w pozycji podniesionej łapki powinien być zamknięty, a nie otwarty. Cewka może buczeć, ponieważ nie przechodzi w stan podtrzymania z powodu źle zamontowanego EOS'a i jest zasilana cały czas dużym prądem (napięciem). Po dłuższym czasie napewno się spali, szczególnie podczas trzymania kuli na łapce. Przyjrzyj się EOS'owi w drugiej łapce. Innym powodem buczenia może być jakiś luz w mocowaniu cewki, ale to mało prawdopodobne.


RE: Cewka w data east buczy - mezik - 21/07/2014

Jesli zamkniecie EOSa na powodowac odciecie wysokiego napiecia to przy zamknietym cewka powinna byc bardzo slaba tak? Bo dziala na niskim 

[ Dodano: 2014-07-21, 14:38 ]
W last action hero EOS w pozycji lapek opuszczonych ma byc ZAMKNIETY. Sprawdzilem.


- Pinball Wizard - 21/07/2014

Skoro tak twierdzisz, to może tak jest. LAH, którego robiłem niedawno już pojechał, więc nie mogę potwierdzić tego. Co do słabnięcia cewki w stanie podtrzymania, to chyba oczywiste, że jest słabsza - można to sprawdzić próbując naciskać łapkę palcem. Powinna się w miarę lekko dać popchnąć w dół. Jeśli zaś idzie o to buczenie, to możliwe jest uszkodzenie na płytce sterującej łapkami. Przede wszystkim upewnij się, że łapka w górze daje się łatwo "oderwać" w dół. W wolnej chwili popatrzę dokładniej na schemat to potwierdzę jak mają działać EOS'y w LAH.

EDIT
Tak, EOS'y mają być zamknięte - na schemacie są opisane jako N. C. (normally closed). Odkąd Data East wprowadziło tzw "solid state flippers" (elektroniczne sterowanie łapkami) przestało stosować trójkońcówkowe (dwuuzwojeniowe) cewki i wprowadziło cewki z jednym uzwojeniem. Podtrzymanie realizowane jest niższym napięciem (8 V) niż uderzenie (50 V). Ale coś kombinowali z tą elektroniką i EOS'ami, bo w niektórych modelach w ogóle zrezygnowali z EOS'ów (np Hook, Royal Rumble) a w innych (LAH) kombinowali z przyporządkowaniem "cabinet switch" i EOS'ów do pinów na płytce. Pamiętam, że sporo się nagłowiłem, bo nie zgadzało się ze schematem. Tak czy owak, skoro cewka buczy, to na 90% coś nie gra z elektroniką. Prawdopodobnie "one shot timer" (generator impulsu) na układzie CD4093 działa nieprawidłowo. Obserwuj zachowanie diody LED na płytce - ona Ci powie, czy "one shot" działa prawidłowo. Po naciśnięciu przycisku łapki powina się zaświecić i zgasnąć. Jeśli świeci się tak długo jak długo trzymasz wciśnięty przycisk, to masz uszkodzenie zlokalizowane.


- mezik - 21/07/2014

W rockim bulwinklu i friendsach nie mam EOS ALE W WWF Toyal Rumble mam EOS Smile
Buczenie wyeliminowanie. Byly jakies luzy na cewce.


- Pinball Wizard - 21/07/2014

A jednak... i dobrze :-)

W Royal Rumble owszem, są EOS'y przy dolnych łapkach. Górne nie mają.


- mezik - 22/07/2014

Ale ci z data east kombinowali Smile


- DAL.CG - 22/07/2014

mezik napisał(a):W rockim bulwinklu i friendsach nie mam EOS ALE W WWF Toyal Rumble mam EOS Smile
Buczenie wyeliminowanie. Byly jakies luzy na cewce.
A jak wyeliminowałeś te luzy na cewce? Wymieniałem jakieś elementy mocowania?


RE: Cewka w data east buczy - mezik - 22/07/2014

Okazalo sie ze brakuje takiejnpodkladki dociskajacej. Oprocz tego mocujac cewke czesto masz kilkumilimetrowa mozliwosc przesuniecie elementu dociskajacego cewke od tylu. Data east ma tenpodkladki a williams poprostu, trzeba ciasno skrecic

[ Dodano: 2014-07-22, 10:30 ]
Przez luzy na cewce rozumiem jej luzne umocowanie na elemencie mocujacym Smile


- Diablo - 23/07/2014

Pozbąć się paskudzctwa a zycie będzie fajniejsze .


- RAV - 29/07/2014

Diablo napisał(a):Pozbąć się paskudzctwa a zycie będzie fajniejsze .
Ale, że co? Ma się pozbyć cewek z flipperów? Wink


- Diablo - 03/08/2014

Daty ma sie pozbyć Daty ,mniej Daty mniej problemów w życiu